مهدی بینا (مدیر پروژه دولت هوشمند، نهاد ریاست جمهوری و رییس کمیسیون توسعه همکاری های بین المللی شهر هوشمند، شهرداری تهران) در پنل تخصصی دولت هوشمند در شهرهای هوشمند در نخستین کنگره جهانی فناوری های هوشمند ۲۰۱۸ که با حضور فعالان حوزه شهر هوشمند آقایان پروفسور آندریاس کونستانتین از یونان و دکتر ولادیمیر باتاو از ایتالیا که امروز پنجشنبه ۲۵ مرداد۹۷ در مرکز همایش های بین الملل دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، ضمن اشاره تغییر پارادایم های مدیریتی و تحول دیجیتالی در دنیا و اهمیت مواجهه با برنامه بمنظور مدیریت فناوری های صف شکن و پیشران، یکی از مهمترین مراحل تحقق شهر هوشمند را، تبادل اطلاعات و تعامل پذیری بازیگران حوزه شهر هوشمند دانست.

بر اساس تجربیات دولت ها در دنیا به این مهم میرسیم که دولت ها باید تنها در سطح اکوسیستم وارد شوند و ار هرگونه دخالت و ورود در سطح بنگاه ها اجتناب کنند. دولت ها مسئول موفقیت یا شکست هیچ استارتاپ و یا نوآوران خدمات شهری نیست و صرفا در سطح کلان زیست بوم، وظیفه رگولاتوری کلان دارد. در واقع دولت و شهرداری متولی توسعه زیرساخت های مناسب و تنظیم‌مقررات کلان حوزه توسعه شهرهای هوشمند را به عهده دارد.

دکتر بینا افزود، نگاه امروز در دنیایی که دستخوش تحول دیجیتالی است، نگاه پلتفرمی به شهرهاست که داده های به درستی تجمیع شوند و به بهترین نحو ممکن بتوانند خلق ارزش کنند و موجبات توسعه درآمدهای پایدار شهری را فراهم بیاورد.

مهمترین شاخصه هوشمندی در شهرهای هوشمند موضوع کلان داده های شهریست. به جای تصمیم گیری بر اساس پیش بینی ها و فرضیات، باید بر اساس اطلاعات و داده های صحیح پردازش شده با مشارکت حداکثری شهروندان، تصمیم گیری شود.
ارایه خدمات شهری در مفهوم‌ شهر هوشمند، بر بستر پلتفرم یکپارچه موجبات افزایش و تسهیل دسترسی ها به خدمات و اطلاعات ، تجمیع داده های پراکنده و ایجاد کلان داده های شهری، تحلیل داده ها در جهت تصمیم سازی سالم شهر و هم افزایی در توسعه خدمات ترکیبی در راستای بهبود کیفیت زندگی مردم را فراهم می آورد.

امیدواریم بتوانیم‌ با هم افزایی همه بخش ها، با استفاده از تجربیات جهانی و ظرفیت های بین المللی به سمت توسعه شهرهای هوشمند حرکت کنیم.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مطالب سایت

دسته‌ها