دکتر رسول سراییان 1

دکتر رسول سراییان: دنبال حل چالش های کشور از طریق فناوری ها نوین هستیم

دکتر رسول سراییان: دنبال حل چالش های کشور از طریق فناوری ها نوین هستیم
۵ (۱۰۰%) ۸ رایs

معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: ما به دنبال حل یکسری مسائل و چالش های کشور با استفاده از فناوریهای نوین هستیم و امروز در کنگره باید به کمک همدیگر راهکارهای حل این مشکلات را پیدا کنیم.

دکتر رسول سراییان 2

سراییان امروز چهارشنبه در نخستین کنگره جهانی فناوری های هوشمند ۲۰۱۸ در محل سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی تهران افزود: اکنون چالش های اساسی کشور که اصلی ترین آن جنبه بین المللی دارد بحران آب، بیکاری، وابستگی اقتصاد به منابع زیرزمینی، آلودگی محیط زیست، رشد اقتصادی، بهره وری به عنوان یکی از مهمترین معضلات و چالش های اساسی کشوراست.

وی ادامه داد: باید این سوال را پرسید که هوشمندسازی و فناوری که وجود دارد چه نقشی در مواجهه با این چالش ها می تواند ایفا کند، جنس چالش ها به گونه ای است که همه کشورها با آنها  روبه رو هستند و اینکه چه راهبردی برای مبارزه با این چالش ها وجود دارد باید درباره آنها بحث  کرد.

سراییان ادامه داد: تنها فناوری که در دنیا با افزایش کیفیت و قابلیت و کاش هزینه است فناوری اطلاعات است.

دکتر رسول سراییان 3

وی تصریح کرد: راهبرد وزارت ارتباطات این است که پنج هدف راهبردی در برنامه ششم را اجرایی کند که شامل ارتقای رتبه بین المللی شاخص توسعه دولت الکترونیک در ایران، کاهش سالانه ۱۲ درصد مراجعه حضوری مردم، پیش بینی سالانه ۸ درصد رشد اقتصادی در قانون برنامه ششم و ۲،۸ درصد آن باید از محل بهره وری باشد، الکترونیکی کردن خدمات دولتی و ایجاد سالانه ۱۰۰ هزار فرصت شغلی به عنوان مبنای کار وزارت ارتباطات قرار گرفته است.

وی تعریف از دولت هوشمند را اینگونه گفت که دنبال این هستیم که قبل از اینکه مردم به خدمتی نیاز داشته باشند به آنها آن خدمت داده شود.

سراییان افزود: در شاخص بین المللی یک ماه پیش سازمان ملل وضعیت جدیدترین ارزیابی از شاخص توسعه دولت الکترونیک در ۱۹۳ کشور دنیا را اعلام کرد ما نسبت به دوره قبل برای اولین بار ۲۰ پله صعود کردیم از ۱۰۶ به ۸۶ ارتقا پیدا کردیم و در ۱۹۳ کشور، سازمان ملل کشورها را به چهار بخش تقسیم می کند و ایران از کوچک به بزرگ ارتقا یافت و مشارکت مردم نیز ۳۸ پله صعود داشته است و نشان می دهد پتانسیل مردم در این بخش بالاست.

وی تصریح کرد: همچنین یک ماه پیش تفاهم نامه ای با وزارت نیرو در حوزه انرژی امضا شد که امیدواریم در بحث انرژی توسعه های لازم در حوزه هوشمندی را داشته باشیم و با توجه به اینکه یکی از چالش ها در محط زیست آتش سوزی جنگل ها در گلستان است و برای کاهش آتش سوزی درا ین استان یکی از برنامه های هوشمندسازی در حال اجرا است.

دکتر رسول سراییان 4

وی هوشمندسازی کشاورزی را به عنوان یکی از بخش های قابل توجه دانست و گفت: هوشمندسازی کشاورزی در اقتصاد کشوردر دستور برنامه است و هدف این است که ۳۰ درصد صرفه جویی در بخش کشاورزی با هوشمندسازی داشته باشیم.

سراییان ادامه داد: اینکه در بحث هوشمندی براساس چه چیزی می توان میزان هوشمندی را جلو برد مهمترین موضوع داده است و همه دنیا روی داده ها پردازش های لازم را انجام می دهند و معتقدیم ویژگی داده این است که هرچقدر از آن استفاده می کنیم تمام نمی شود و بیشتر هم می شود و یک منبع استراتژیک به شمار می رود اما از نفت هرچه بیشتر استفادده شود کمتر می شود.

وی تصریح کرد: دولت داده ها را ارائه می دهد مردم به آن دسترسی پیدا می کنند و با آن خدمت تولید و از آن بهره گیری می کنند. باید به این موضوع برسیم که همه مردم می توانند از داده های دولت نیز استفاده کنند.

وی اضافه کرد: ما در سازمان فناوری اطلاعات برای داده ها برنامه هایی داریم و معتقدیم داده ها زمانی که به اشتراک گذاشته می شود می توان از آنها به خوبی استفاده کرد. به نظرما یکی از مهمترین داده ها مربوط به داده های مکانی است و یک کار مشترک با دستگاه هایی همانند سازمان هواشناسی،  سازمان قضایی، سازمان نقضه برداری کشور، سازمان نقشه برداری نیروهای مسلح انجام داده ایم.

وی تصریح کرد: هوشمندی یعنی داده هایی را داریم که به کمک داده ها خدمات را مدیریت کنیم به گونه ای که پارسال ۱۲ هزار میلیارد توان به بخش کشاورزی خسارت وارد شد که با هوشمندسازی می توان از این خسارت جلوگیری کرد.

سراییان ادامه داد: امنیت و صیانت از داده ها را باید داشته باشیم و به مردم اطمینان دهیم که از داده های آنها استفاده می کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *