فناوری اطلاعات در صنعت ساختمان

فناوری اطلاعات در صنعت ساختمان

فناوری اطلاعات در صنعت ساختمان
لطفا به این پست رای دهید

فناوری اطلاعات در صنعت ساختمان و صنایع دیگر جای خود را باز کرده است.ما این فناوری هوشمند را در صنعت ساختمان نیز میبینیم .که به این فناوری در صنعت ساختمان سازی ساخت خانه های هوشمند گفته می شود که در این مقاله سعی داریم به شرح آن بپردازیم. در ادامه به فناوری اطلاعات در صنعت ساختمان می پردازیم.

 

فناوری اطلاعات در صنعت ساختمان

ساختمان هوشمند به چه ساختمانی گفته می شود؟

فناوری اطلاعات در صنعت ساختمان

زیرساخت ساختمان های هوشمند بر پایه فناوری اطلاعات می باشد. و همه ی تجهیزاتی که در ساخت این خانه به کار می رود الکترونیکی می باشند. از رر و دیوارای این خانه ها گرفته تا وسایل مورد استفاده در این ساختمان ها هوشمند و الکترونیکی می باشند.ساکنان این ساختمان بسیاری از کارهای معمول خود را به ابزار موجود در این ساختمان ها می سپارند و با دخالت مستقیم کاری را انجام نمی دهند.

دراین ساختمان کل بنا با استفاده از یک سیستم نظارت مرکزی که در اختیار سامن است کنترل می شود.و با استفاده از سیستم های هوشمند مانند سیستم های هوشمند روشنایی و یا سرمایشی و گرمایشی هوشمند به مقدار قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

ساختمان های هوشمند دارای هوش مصنوعی می باشند که با استفاده از سنسور هایی قادر به کنترل بسیاری از بحران ها می باشند به عنوان مثال سنسورهایی که موقع آتش سوزی احتمالی را به ساکنین اطلاع می دهد.

 

ساختمان های هوشمند دارای چه اجزایی هستند؟

همه ی ساختمان های هوشمند دارای چند اجزای متصل به هست که برای رسیدن به اهداف خود با یکدیگر تعامل می کنند در زیر به معرفی این اجزا می پردازیم

  1. ساختمان های هوشمند دارای یک جز ورودی می باشند که داده هارا برای ورود به سیستم پردازش دریافت می کند.این جز به وسیله ی نصب سنسور ها و حسگر ها اقدام به دریافت اطلاعات می کند.این سیستم در تجهیزات مراقبت ساختمان های هوشمند به کار می روند.
  2. سیستم هایی برای تجزیه و تحلیل و پردازش اطلاعات این سیتم های اطلاعاتی که از طریق حس گر ها دریافت شده را می گیرد و آن ها را تجزیه تحلیل می کند و بر اساس برنامه های تنظیم شده روی تجهیزات پاسخ را ارسال می کند.به عنوان مثال در سیستم های روشنایی هوشمند با توجه به نور محیط که نور محیط در این زمینه ورودی می باشد تجزیه و تحلیل می کند و سپس بر اساس نور محیط درجه نور لامپ هارا کم یا زیاد می کند.
  3. پس از تجزیه و تحلیل نتایج برای خروجی ارسال می شود.
  4. لازم به ذکر است که سیستم های هوشمند می توانند یادگیری خود را گسترش دهند یعنی قابلیت آپدیت به امکانات جدید دارند.

 

ساختمان های هوشمند چه نکات مثبتی دارند؟

  • در درجه اول ساختمان های هوشمند در جهت بهینه سازی در مصرف سوخت و انرژی پیش می روند
  • یکی دیگر از مزایای ساختمان های هوشمند افزایش سطح کیفی مردم و آرامش آن هاست.
  • ایمنی و حفاظت ساختمان ها در ساختمان های هومند حرف اول را می زند.
  • درجه ی گرما و سرمای محیط را می توان به خوبی و از راه دور کنترل کرد.
  • طول عمر تجهیزات این خانه ها بسیار بالا می باشند و قابلیت آپدیت دارند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *