فناوری اطلاعات در صنعت برق چه نقشی دارد؟

فناوری اطلاعات در صنعت برق چه نقشی دارد؟

فناوری اطلاعات در صنعت برق چه نقشی دارد؟
لطفا به این پست رای دهید

فناوری اطلاعات در صنعت برق در بسیاری از سازمان ها و شرکت ها چه خصوصی و چه دولتی از فناوری اطلاعات در توسعه اقتصادی پایدار خود استفاده می کنند. این فناوری اطلاعات در بسیاری از زمینه ها باعث شده که سازمان ها به سمت و سوی پیشرفت سوق پیدا کنند.

مدیرات این سازمان ها باید توجه داشته باشند که علاوه بر تهیه زیر ساخت های تکنولوژی فناوری اطلاعات اعم از برنامه های سخت افزاری و نرم افزاری باید افرد جامعه را نیز نسبت به دانش فناوری اطلاعات آموزش های لازم را بدهند.

این موضوعات در صنعت برق نیز وجود دارد.در ادامه به توضیحاتی در مورد کاربرد فناوری اطلاعات در صنعت برق می پردازیم.

 

هم اکنون وضعیت صنعت برق و فناوری اطلاعات چگونه است؟

فناوری اطلاعات در صنعت برق چه نقشی دارد؟

به طور کلی تعداد شرکت های وابسته به وزارت نیرو به شانزده شرکت منطقه ای برقی و ۴۱ شرکت در حوزه ی تولیدی برق ، ۳۲ شرکت در زمینه مدیریت تولید و همچنین ۶۶ شرکت به طور منطقه ای به توزیع برق می پردازند.

به دلیل تعداد زیاد شرکت های وابسته به تولید انرژی نیازمند مدیریت قوی و دارای توسعه پایدار می باشد. تا بتوانند به طور اساسی فناوری اطلاعات را در این سازمان ها به منظور بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش مصرف هزینه ها در صنعت برق وارد کند.

 

فناوری اطلاعات چه نقشی را در صنعت برق ایفا می کند؟

فناوری اطلاعات با داشتن حجم وسیعی از اطلاعات ذخیره سازی شده و روش های نوین و خلاقانه می تواند جهت بهینه سازی مصرف انرژی برق نقش به سزایی داشته باشد که در ادامه به توضیحاتی در این باره می پردازیم:

 

فناوری اطلاعات چگونه از صنعت برق پشتیبانی می کند؟

فناوری اطلاعات می تواند به گونه ای نقش داشته باشد که حتی بدون استفاده مستقیم از فناوری هم فعالیت ها و عملکردهای اصلی شرکت انجام شود.از یک نگاه دیگر استفاده از خود فناوری در نحوه انجام عملکرد ها می توانند شرکت را به سمت توسعه پایدار پیش ببرد.

 

فناوری اطلاعات و نقش محوری آن در صنعت برق

در برخی از شرکت ها فناوری اطلاعات نقش محوری دارد .نقش محوری یعنی بدون استفاده از آن فناوری می شود که شرکت به عملکرد های خود ادامه دهد ولی اگر از فناوری نوین استفاده شود در مقایسه با قبل آن تغییری غیر قابل انکار رخ می دهد.در صنعت برق نیز تبادل اطلاعات در شرکت های وابسته به نیرو به همین صورت است.

 

نقش استراتژیک صنعت برق به چه معنی است؟

نقش استراتژیک فناوری اطلاعات به این معنی است که بدون این فناوری عملا ادامه کار شرکت امکان پذیر نمی باشد.مانند سیستم بانکی بدون داشتن رایانه .البته این نقش هنوز در صنعت برق رشد نکرده است ویا هنوز به این مرحله از توسعه نرسیده است.

 

بحران های استفاده از فناوری اطلاعات در صنعت برق

یکی از این مشکلات این است که تجهیزات شرکت برق به سرعت بالایی به روز می شوند ولی دانش استفاده از آن در بین کارکنان وجود ندارد.به همین دلیل نیاز به مدیریت دانش در صنعت برق بسیار زیاد حس می شود ونیاز است که تدابیری اندیشیده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *