نسل شهر های هوشمند

چند نسل شهر های هوشمند چگونه است؟

چند نسل شهر های هوشمند چگونه است؟
لطفا به این پست رای دهید

نسل شهر های هوشمند در دسته های مختلف قرار دارد، امروز قصد داریم پیرامون همین موضوع اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امروزه فناوری اطلاعات وارد جای جای زندگی ما شده و همه جا خودش را نشان می دهد.و در همه ی صنعت ها از این فناوری استفاده می شود.فناوری اطلاعات برای بهینه سازی و انتقال حجم زیادی از اطلاعات به مردم وارد شده است.این فناوری سبب شده است که مدیران و مسئولان برای رفع نیاز های مردم شهروندی که با فناوری اطلاعات سروکار دارند راه حل های جدید و نوینی ارائه دهد.استفاده از ICT باعث شده است که شهرها به شهرهای هوشمند تبدیل شوند.اگر شهری رو به سوی پیشرفته تر شدن می رود لازمه ی توسعه ی پایدار این شهر ها این است که شهروندان اطلاعات کافی نسبت به فناوری اطلاعات و نیز استفاده از تجهیزات این فناوری داشته باشند.

 

نسل شهر های هوشمند آینده

نسل شهر های هوشمند

هدف نسل شهرهای هوشمند این است که با استفاده از فناوری اطلاعات به سوی بهینه سازی منابع و انرژی در جهت بهبود کیفی مردم یک شهر باشد.برای اینکه شهر هوشمند به هدف متعالی خود دست پیدا کنند شهروندان و شرکت ها و مدیران شهری باید از فناوری اطلاعات و شرایط شهر هوشمند خود اطلاعات کافی داشته باشند.فناوری ICT در شهر های هوشمند باعث می شود که مدیریت شهر منظم تر شکل پیدا کند و مشکلات شهروندان کم تر شود.همچنین با استفاده از ICT توسعه ی پایدار شهر هوشمند محقق می شود.

شهرهای هوشمنددر طول زمان دارای تحولات بسیار زیادی بوده و دارای نسل های مختلفی می باشد که در این مقاله به بررسی نسل شهر های هوشمند می پردازیم:

 

 دسته اول شهرها هوشمند

شهر های هوشمند دسته اول با وجود صنایع پیشرفته و تولید آنها دارای شهروندان هوشمندی نیستند

به عنوان مثال در این شهرها گوشی های هوشمند اپل تولید می شود و شهروندان در انتظار خرید این گوشی ها هستند ولی به غایت نمی دانند که چرا باید از این گوشی های هوشمند استفاده کنند.و نمی دانند این گوشی برای چه مسائلی بدرد می خورد.پیشرفت این شهرها کم کم رو به نزول می رود.

 

دسته ی دوم شهرهای هوشمند

در این دسته از شهرها مسئولان شهروندان را علاوه بر استفاده از محصولات نوین دعوت به نوآوری و خلاقیت نیز می کنند.تا بتوانند بر کیفیت زندگی خود بیافزایند.و بسیاری از شهر های هوشمندی که در جهان وجود دارند در دسته دوم قرار دارند.شهروندان در این شهر ها همواره سعی می کنند دانش خود را افزایش دهند و به پیشبرد اهداف شهری خود کمک کنند.از امکانات این شهر ها میتوان سیستم حمل و نقل هوشمند و روشنایی هوشمند نام برد.

 

دسته سوم شهرهای هوشمند

این شهرها علاوه بر ایجاد پروژه های نوین و خلاقانه برای بهبود کیفی شهر می تواند بر دیگر شهر های هوشمند تاثیر بگذارد.می تواند شبکه شهری را ایجاد کند و از طریق آن با دیگر شههای هوشمند تعامل داشته باشد و بر روی پیشرفت آن ها تاثیر بگذارد.

این شهرها از تعاملات شهروندان خود برای رسیدن به پروژه های جدید به عنوان سرمایه گذار استفاده میکند و از آنها استفاده می کند.

به عنوان مثال یکی از شهرهای هوشمند از شهروندان دعوت کرده تا با مشارکت صحیح در بدست آوردن انرژی خورشیدی سرمایه گذار شوند و از آنها حمایت می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *