معرفی شهرهای هوشمند در ایران

معرفی شهرهای هوشمند در ایران

معرفی شهرهای هوشمند در ایران
لطفا به این پست رای دهید

معرفی شهرهای هوشمند در ایران در این مقاله صورت می گیرد، امروزه با توسعه تکنولوژی و ورود به عرصه های نوین اطلاعاتی ایران و جهان و هوشمند سازی صنایع در شهر ها پدیده شهر های هوشمند به وجود آمده است . دراین شهرها همه ی صنایع با استفاده از فناوری اطلاعات به یکدیگر متصل می شوند و یکپارچه سازی بین همه ی ارکان این شهر ها وجود دارد.

شهر هوشمند از تعامل همه ی زیر مجموعه های خود به وجود می آید. با ترکیب ساز مان ها ، صنایع ، مدارس و …  شهر ها سیستم های پیچیده تری به وجود می آید که به آنها شهرهای هوشمند گفته می شود. حال این سوال پیش می آید که ایران در این روند هوشمند سازی کجا قرار گرفته است؟ آیا شهر هوشمندی در ایران وجود دارد؟

تحقیقات انجام شده حاکی بر این است که برای هوشمند سازی همه ی شهر های ایران یک راه بلندی در پیش است که نیاز مند سرمایه گزاری های کلان و مدیریت و برنامه ریزی های طولانی مدت می باشد. در ادامه به معرفی شهرهای هوشمند در ایران و معیارهای کلیدی آن می پردازیم.

 

شهر هوشمند دارای چه معیار های کلیدی است؟

معرفی شهرهای هوشمند در ایران

همانطور که از نام این شهرها پیداست در این شه ها صنایع به یکدیگر وابسته هستند و به صورت یکپارچه هوشمند سازی در آن ها انجام گرفته شده است.هر شهر هوشمندی دارای چند نقطه کلیدی هست تا بتوانیم آن را شهر هوشمند بنامیم.این پارامتر ها شامل موارد زیر می شوند:

  • نکته اول و بدیهی داشتن اقتصادی هوشمند و پایدار در این شهر ها می باشد.
  • از حمل و نقلی هوشمند استفاده کنند.
  • همه ی المان های محیط هوشمند باشند
  • حتی شهروندان نیز با آموزش های مناسب نسبت به فناوری اطلاعات دانش کافی داشته باشند.
  • و مهم ترین نکته که باعث پیشرفت هر شهری میشود داشتن مدیری هوشمند و مدبر می باشد.

 

معرفی شهرهای هوشمند در ایران

با توجه به تحقیقات انجام شده چندی پیش چند شهر از ایران به عنوان شهر های هوشمند در نظر گرفته شده اند.

  • شهر تهران
  • شهر ارومیه
  • شهر اصفهان
  • شهر تبریز
  • و شهر مشهد

محمود واعظی وزیر پیشین ارتباطات که ۵ شهر را به عنوان شهر هوشمند در نظر گرفته بود بیان داشت: شهر های هوشمند یک مساله بسیار حیاتی برای کشور ما هست بنابراین خودمان باید به سمت هوشمند سازی شهر ها پیش برویم.فقط در این صورت از تمام مزایای آن بهره مند خواهیم شد.اگر نسبت به این تکنولوژی اطلاعات کافی را بست نیاوریم فقط ضررهای این پروژه برای ما باقی خواهد ماند.

 

سازمان ها موثر برای ساخت به شهر های هوشمند

علاوه بر داشتن اطلاعات کافی در زمینه ی ساخت شهر های هوشمند این قضیه مطرح هست که سرمایه گذاری های کلانی هم باید انجام پذیرد.بخش های خصوصی مانند بانک ها از سازمان هایی است که انتظار سرمایه گذاری در بخش شهر هوشمند از آنها می رود.

همچنین به گفته ی وزیر ارتباطات علاوه بر سرمایه گذاران بخش خصوصی از دیگر سازمان ها مانند دانشگاه ها و یا شرکت های دانش بنیان و شرکت های وابسته به مخابرات و اینترنت نیز انتظار مشارکت داریم تا به هدف بزرگ شهر هوشمند دست پیدا کنیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *