فناوری اطلاعات در صنعت کشاورزی

فناوری اطلاعات در صنعت کشاورزی

فناوری اطلاعات در صنعت کشاورزی
لطفا به این پست رای دهید

فناوری اطلاعات در صنعت کشاورزی روندی رو به رشد داشته است، انسان از روز اول پیدایش بر روی کره خاکی همواره در حال شناخت پیرامون و جمع آوری علم و دانش می باشد.و دست از تلاش برای پیشرفت در زمینه علمی خود دست برنداشته است.با پیشرفت علم و فناوری و پیدایش رایانه ها این امکان برای انسان ها فراهم شد که با حجم اطلاعاتی بیشتری روبرو شوند.

فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات به معنای جمیع این اطلاعات بدست آمده توسط بشریت است.علم کشاورزی یکی از علوم مورد نیاز مردم همه جوامع هست.که این علم نیز از با استفاده از فناوری اطلاعات دچار تحولاتی عظیمی شده است.همانطور که با گذر زمان جمعیت انسان ها بیشتر می شود.تامین غذای مورد نیاز آنها نیز یکی از دغدغه های اصلی هر کشوری می باشد.

روش های هوشمند در صنعت کشاورزی باعث شده که در همه ی مراحل کاشت داشت و برداشت به کشاورزان در مورد شرایط جوی و یا تنظیم مقدار آب دهی  به گیاهان اطلاعات کافی می دهد تا بتوانند به صورت بهینه تر و سریعتر محصولات بیشتری داشته باشند.

بدست آوردن اطلاعات کافی برای تولید محصولات کشاورزی و داشتن وسایل جانبی مناسب و تجهیزات هوشمند نیز مانند دیگر صنایع هست حتی درجه اهمیت آن به مراتب بالاتر می باشد.با  استفاده از اطلاعات بدست آمده از فناوری اطلاعات در مورد کشاورزی در مورد وضعیت مواد مغذی خاک، آب، و شرایط جوی باعث می شود که از منابع به نحو احسنت استفاده کنیم و سبب می شود که شرایط زیست محیطی پایداری بیشتری داشته باشد. در ادامه با کاربرد فناوری اطلاعات در صنعت کشاورزی آشنا خواهید شد.

کاربرد فناوری اطلاعات در صنعت کشاورزی

کاربرد فناوری اطلاعات در صنعت کشاورزی

نرم افزار های هوشمند:

با استفاده از یک سیستم تخصصی در زمینه کشاورزی که شامل یک نرم افزار هوشمند می باشد که جایگزین افراد متخصص برای حل مسائل می شود.تا کشاورزان بتوانند به صورت اقتصادی تری کشاورزی خود را انجان دهند.

سنسورهایی از راه دور:

این سنسورها قدرت تحلیل بسیار بالایی دارند و مانند ماهواره ها عمل می کنند.این سنسورها با کارایی و دقتی که دارند برای مدیریت کشاورزی نقش بسیار مهمی دارند.از کاربردهای عملی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. سنسورهایی برای تشخیص مواد مغذی خاک: این کار را با تصاویر چند بعدی انجام می دهد که می توانیم خاک را از لحاظ مواد مغذی برای گیاهان بررسی کنیم
  2. یافتن علف های هرز و آفت گیاهان :می توانیم با نصب حسگر هایی از وجود آفت ها خیلی سریع تر متوجه شویم و آن ها را شناسایی کنیم و خیلی زود آنها را از بین ببریم و یا با ثبت تصاویر محله ای می توانیم علف های هرز را بررسی کنیم .
  3. آبیاری به موقع گیاهان: می توانیم با استفاده از تجهیزاتی که بر روی مزارع نصب می کنیم شرایط جوی را بررسی کنیم و برای هر گیاهی فقط زمانی که نیاز به آبیاری دارد آبیاری انجام شود.هر مزرعه و گیاهی به مقدار معینی از آب نیاز مند می باشد که با استفاده از این فناوری می توانیم از هدر رفت مقدار زیادی آب جلوگیری کنیم.
  4. یافت زمان به موقع کاشت داشت برداشت:با نصب سنسور ها و دادن اطلاعت کافی به کشاوزان می توان زمان مناسب کاشت گیاهان و یا برداشت به موقع محصولات را تخمین زد و محصولات پر بازده تری داشت.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *