فناوری اطلاعات در صنعت نساجی

فناوری اطلاعات در صنعت نساجی

فناوری اطلاعات در صنعت نساجی
لطفا به این پست رای دهید

فناوری اطلاعات در صنعت نساجی پیشرفت های به سزایی داشته است، فناوری اطلاعات به معنای عصاره همه اظلاعاتی که انسان ها از بدو پیدایش تا الان در طول تاریخ کسب کرده اند و از این اظلاعات در صنایع مختلف استفاده می کنند.صنعت نساجی هم مانند دیگر صنایع به وسیله ی تکنولوژی روز دنیا دارا تغیی و تحولاتی می شود که در این مقاله به آن می پردازیم. در ادامه با کارایی فناوری اطلاعات در صنعت نساجی اشاره خواهیم کرد.

 

بحران های موجود فناوری اطلاعات در صنعت نساجی

یکی از صنایع بزرگ کشور ما همین صنعت می باشد که در طی گذر زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است.در صنعت نساجی برای ارزیابی عملکرد این صنعت از دو گارامتر بازدهی که مقیاس آن ثابت است و همپنسن بازدهی که متغیر آن ثابت است استفاده می شود.تحقیقات زیادی برای تاثیرات فناوری اطلاعات بر روی این صنعت شده است که نتایج آن نشان دهنده پاسخ های خوبی نیست.این تحقیقات نشان می دهد که رشد پیشرفت این فناوری در صنعت کشاورزی سیر نزولی داشته است.

در این صنایع بدلیل اینکه واحد های تولیدی بزرگ با واحد های تولیدی کوچک و ناکار آمد جایگزین می شده است.این جایگزینی ها تماما به ضرر صنعت نساجی بوده است.بدلیل اینکه هزینه ها افزایش پیدا کرد و میزان تولیدی کمتر شد.در گذر زمان این روند نزولی سبب شده که دیگر حس رقابت در صنایع نساجی وجود نداشته باشد.و کالای قاچاق به کشور وارد شود و کم کم به مقدار ناچیزی از مصرف تولیدات نساجی برسیم.

 

کدام بخش از فناوری اطلاعات در صنعت نساجی رتبه فناوری بالاتری دارند؟

بحران های موجود فناوری اطلاعات در صنعت نساجی

چند زیر بخش از صنایع نساجی وجود دارند که از فناوری اطلاعات در ساختار خود استفاده به میزان بیشتری استفاده می کنند.یکی از این بخش ها تولیدات فرش های ماشینی و موکت ها هستند که برای تولید آن ها نیاز به تجهیزات الکترونیکی به روز می باشد.بخش دیگر دباغی چرم هست که این زیر بخش نیز به میزان زیر بخش های دیگر از فناوری اطلاعات استفاده می کند.

 

صنعت نساجی و کاربردهای نانو

تکنولوژی نانو یکی از تکنولوژی ها به روز دنیا می باشد که امروزه تاثیر آن را در صنعت نساجی به وفور می بینیم .در ادامه به برخی از کاربردهای این فناوری در صنعت نساجی را مورد بررسی قرار می دهیم:

 

  1. منسوجاتی که نمی سوزند یا به سختی می سوزند.
  2. تولید پارچه هایی که خودشان میکروب زدا هستند و خود را تمیز می کنند.
  3. استفاده از این تکنولوژی برای تولید پارچه های مصرفی در ورزش
  4. و استفاده از فناوری نانو برای رنگرزی پارچه ها

 

مزیت های استفاده نانو در صنعت نساجی

این تکنولوژی تحول جدیدی را در صنعت نساجی به وجود آورد که در ادامه مزیت های این تکنولوژی را بررسی می کنیم:

  • استفاده از تکنولوژی نانو باعث می شود که هزینه ها کاهش پیدا کنند.
  • رضایت مندی مشتری بیشتر می شود.
  • بهبود کارایی پارچه ها به همراه دارد.
  • نو آوری و کارایی های جدید منسوجات
  • باعث توسعه نساجی و پیشرفت این صنعت می شود.

علاوه بر مزیت هایی که گفته شد کارایی های دیگری نیز دارد همانند ضد باکتری شدن منسوجات به طوری که خود پارچه می تواند از لکه دار شدن نیز جلوگیری کند.ایجاد بافت نانو در محصولات باعث می شود که ضد بو گیری شوند و دیر تر بسوزند و حتی در مواردی کمتر آب را به خود جذب کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *