فناوری اطلاعات در زنجیره تامین

فناوری اطلاعات در زنجیره تامین

فناوری اطلاعات در زنجیره تامین
لطفا به این پست رای دهید

فناوری اطلاعات در زنجیره تامین امروزه یکی از فناوری هایی هست که در تمامی سازمان ها اثراتی از آن را می بینیم .فناوری اطلاعات به عنوان یکی از تکنولوژی های پیشرفته عصر حاضر همه توانسته است به زندگی انسان ها راحتی را برگرداند و برای رفاه حال مردم همواره روش های نوینی ابداع کند.

حوزه های عملکردی زنجیره ی تامین مربوط به ارتباط با تامبن کنندگان مواد اولیه تا فرایند های تولید و رساندن محصولات به دست مردم را شامل می شود. در این مقاله سعی داریم راجع به فناوری اطلاعات در زنجیره تامین اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

 

زنجیره تامین به چه معناست؟

فناوری اطلاعات در زنجیره تامین

باورود فناوری اطلاعات در سازمان ها و صنایع اقتصادی رقابت بین صنایع مختلف بیشتر شده است و همچنین اگر سازمانی یکپارچگی کمتری داشته باشد کم کم از رده خارج می شود .بنابراین شرکت ها نیازدارند که به طور منظم پیشرفت خود را حفظ کنند و به توسعه ی پایداری برسند.زنجیره ی تامین مدیریتی دارد که باعث می شود سازمان ها از لحاظ توسعه فناوری به یکپارچگی برسند.

 

ابزارهای فناوری اطلاعات

ابتدا ابزارهای فناوری اطلاعات که بر زنجیره تامین تاثیر می گذارد را برای شما نام می بریم این اجزا شامل موارد زیر می شوند:

  1. تجهیزات ارتباطات برای استفاده در زنجیره تأمین
  2. اطلاعات به صورتی الکترونیکی تبادل می شوند
  3. پست الکترونیکی
  4. بارکد های شناسایی
  5. شناسایی بسامدهای رادیویی

 

قابلیت های زنجیره تامین

زنجیره ی تامین که دارای ۴ بعد اصلی می باشد این ابعاد شامل بعدی که اطلاعات را مبادله می کند، بعدی که بین همه ی اجزا هماهنگی ایجاد می کند ، بعدی که همه ی فعالیت ها را یکپارچه می کند و بعد آخر که واکنش زنجیره تامین را مورد بررسی قرار می دهد.

زنجیره ی تامین شامل رساندن محصولات به مشتری نیز می باشد در این بخش بحثی که وجود دارد بازاریابی و فروش بهینه ی محصولات هست و همچنین حسابداری و مقدار عملکرد مالی نیز توسط تکنولوژی فناوری اطلاعات انجام می پذیرد که همین قضیه سبب بهینه سازی فروش و نیز رسیدن به سود بیشتر می شود.

 

ورود فناوری اطلاعات در زنجیره تامین

با پیشرفت صنایع و ورود فناوری اطلاعات به همه ی صنایع از این رو فناوری اطلاعات به زنجیره تامین جزیی از ساختار یک سازمان پیشرفته می باشد.و استفاده از این فناوری در صنایع و سازمان ها سبب شده جو رقابتی بین سازمان ها بیشتر شود و در نتیجه یکپارچه سازی اعضای شرکت ها برای یافتن هدف متعالی بیشتر شود.

همکاری اعضا با یکدیگر بیشتر می شود و انتقال اطلاعات بین آن ها هدفمند تر شده و سریع تر انجام می پذیرد.و در نتیجه زنجیره ی تامین در این سازمان ها دارای عملکرد بهتری می شود.

فناوری اطلاعات در سازمان ها و زنجیره تامین باعث بهبود در پاسخگویی و همچنین انتقال اطلاعات بسیار سریع تر می شود.از عواملی که باعث پذیرش فناوری اطلاعات در سازمان ها می شوند می توان بزرگ یا کوچک بودن سازمان ، اطمینان به خود و اهداف خود و نیز حس رقابتی با دیگر سازمان ها و حس همکاری در بین اعضای یک سازمان نام برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *