شهر هوشمند در ایران

ضرورت های ایجاد شهر هوشمند در ایران

ضرورت های ایجاد شهر هوشمند در ایران
لطفا به این پست رای دهید

شهر هوشمند در ایران امروزه با پیشرفت فناوری و ورود به عرصه های نوین اطلاعاتی ایران و جهان و هوشمند سازی صنایع در شهر ها پدیده شهر های هوشمند به وجود آمده است. دراین شهرها همه ی صنایع با استفاده از فناوری اطلاعات به یکدیگر متصل می شوند و یکپارچه سازی بین همه ی ارکان این شهر ها وجود دارد.

شهر هوشمند از تعامل همه ی زیر مجموعه های خود به وجود می آید . با ترکیب ساز مان ها ، صنایع ، مدارس و ..  شهر ها سیستم های پیچیده تری به وجود می آید که به آنها شهرهای هوشمند گفته می شود. در ادامه به لزوم ایجاد شهر هوشمند در ایران می پردازیم.

 

لزوم ایجاد شهر هوشمند در ایران

لزوم ایجاد شهر هوشمند در ایران

تحقیقات بر روی شهر های ایران نشان می دهد که ساخت مسکن و رشد جمعیت شهری ایران با رشد چشمگیری روبرو بوده است.و همچنین بانک جهانی اعلام کرده است که رشد جمعیت اران آنقدری بالا است که حدودا به ۲برابر رشد میانگین جهانی بوده است.بنابر این با رشد جمعیت برخی شهر های کشور باعث می شود که شهر به سمت هوشمند سازی برود.

شهر هوشمند به معنی این است که شهر ها با استفاده از اطلاعات و تجهیزات تکنولوژی های به روز دنیا مانند فناوری اطلاعات کیفیت زندگی مردم را در همه ی زمینه ها ارتقا ببخشد.این هوشمند سازی سبب می شود که منابع آب و یا انرژی شهری نیز بهینه شود و استفاده ی درستی از این منابع و انرژی ها داشته باشیم. هم چنین به دلیل دسترسی به اطلاعات بیشتر در این شهها مدیریت این شهر ها با پیشرفت زیادی روبرو خواهد شد که رضایت شهروندان را در پی خواهد داشت.

مزایای شهر هوشمند

  • زندگی در شهر های هوشمند باعث می شود که زندگی آرام تر، سالم تر و هدفمند تری داشته باشیم. علاوه بر آن جامعه جهانی به سمت و سوی هوشمند سازی همه ی کشورها با سرعت بسیار بالایی پیشرو است و زندگی در این شهرها امری گریز ناپذیر است.
  • در شهر های هوشمند اقتصاد به توسعه ی پایداری دست پیدا می کند ودر امتداد آن شغل های نوینی برای کسب و کار شهروندان ایجاد می شود.در این شهر ها نوآوران و خلاقان می توانند از فرصت استفاده کنند و کسب و کار خود را داشته باشند.
  • در این شهر ها مسائل ترافیکی بسیار کمرنگ می شوند. بدلیل بالا رفتن دانش مردم نسبت به رانندگی و فرهنگ آن و نیز نصب تجهیزات مدرن در جاده ها باعث می شوند که ترافیک تا سطح بسیار بالایی کم تر شود.
  • زندگی انسان ها به صورت نطامی سیستماتیک در می آید تا بتوانند به صورت منظم تری به سمت رسیدن به اهداف خود حرکت کنند.
  • مشکلات زیست محیطی تا حد بسیار بالایی کم خواهد شد.بدلیل استفده تجهیزات مدرن در صنایع و کارخانجات می توانیم آلاینده ها و محصولات مخرب زیست محیطی را از بین ببریم و یا از راه پیدا کردن آنها به محیط جلوگیری کنیم.

 

ICT در شهر هوشمند و رشد اقتصادی

استفاده از فناوری  ICT و مدیریت زنجیره تامین سبب می شود که از لحاظ اقتصادی شهر هوشمند به پایداری اقتصادی دست پیدا کند.که این امر با مدریت بالا و مشارکت مردمی امکان پذیر می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *