شهر هوشمند آینده

شهر هوشمند آینده چگونه خواهد بود؟

شهر هوشمند آینده چگونه خواهد بود؟
لطفا به این پست رای دهید

شهر هوشمند آینده شهری با کیفیت و در بردارنده تمامی امکانات هوشمند خواهد بود، دنیای اطراف ما با سرعت بسیار زیادی رو به پیشرفته تر شدن هست.این پیشرفت با تکنولوژی های روز دنیا انجام می پذیرد.چیزی که ممکن است این روزها به گوش شما خورده باشد مبحث شهر های هوشمند هستند.شهر های هوشمند به معنی این است که شهر در همه ی صنایع و محیط و حتی نیروهای انسانی و شهروندان به جایی رسیده باشند که بتوان تکنولوژی فناوری اطلاعات را در جای جای آن دید.

اما این سوال حتما در ذهن شما شکل گرفته است که آیا شهر شما نیز جز شهر های هوشمند می شود یا خیر؟آیا می توانید در شهری هوشمند زندگی کنید؟زندگی در شهر های هوشمند چگونه است؟

 

شهر هوشمند آینده و فناوری اطلاعات

شهر هوشمند آینده

شهر های هوشمند بر مبنای فناوری اطلاعات به شهر هایی گفته می شود که دارای زیر ساخت هایی بر مبنای اطلاعات زیاد و یکپارچگی میان اعضای آن شکل گرفته باشد.در این شهرها به وسیله ی اتصال به اینترنت و استفاده از تجهیزات فناوری اطلاعات و زنجیره ی تامین در بخش اقتصادی به پایداری می رسند.برای رسیدن به این پایداری تمام عناصر باید در یک هدف و بر مبنای فناوری  اطلاعات عمل کنند.

شهر هوشمندی که یکپارچگی نداشته باشد کم کم از هوشمند بودن نزول پیدا می کند و کارایی خود را از دست می دهد . زیرا نداشتن زیر ساختی منسجم برای سرمایه گزاران جذاب نیست و بدون سرمایه گزاری هیچ کاری از پیش نخواهد رفت.

استفاده از تکنولوژی ICT و تامین زنجیره ی تامین باعث می شود که یکپارچگی بین عناصر سازمانی و سپس بین تمام سازمان های شهر هوشمند انجام پذیرد و با داشتن مدیریتی هوشمند به اهداف خود دست پیدا کنند.

 

شهر هوشمند آینده و IOT

در زمینه ی شهر هوشمند ما با بحث IOT نیز مواجه می شویم. IOT به معنای INTERNET OF THINGS  و یا اینترنت اشیا است.اینترنت اشیا به اتصال دستگاه های مجهز به اینترنت اشیا و تعامل با یکدیگر و نیز انسان ها گفته می شود.

شهر هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا با هدف اتصال اشیا با یکدیگر و یکپارچه سازی آن به منظور بهبود کیفی زندگی شهروندان است.

 

کاربرد های تکنولوژی IOT  و یا فناوری اطلاعات در شهر هوشمند آینده

می توانیم در شهر های هوشمند از تکنولوژی های نوینی استفاده کنیم که به برخی از آنها در ادامه اشاره می کنیم:

 

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم های روشنایی که به طور خودکار می توانند نور محیط را تنظیم کنند در این سیستم می توان از راه دور نیز این سیستم را کنترل کرد.کاربرد این سیستم روشنایی را می توانیم در مکان های عمومی و یا اماکن تفریحی ببینیم .می توانیم سیستم های روشنایی را مجهز به حسگرهای حرکتی کنیم تا در وجود خالی بودن مکان به طور خودکار نور محیط خاموش شود و یا در صورت روز شدن خود خاموش شود و در شب ها روشن شود.

 

عوارضی های دارای سنسور هوشمند

در این سیستم عوارضی ها به طور خودکار عوارض را از خودروها دریافت می کنند.این کار هم باعث کاهش بسیار زیاد ترافیک می شود و هم سرنشینان خودرو زودتر عوارض را پرداخت می کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *