مزایا و معایب اینترنت اشیا

مزایا و معایب اینترنت اشیا کدام است؟

مزایا و معایب اینترنت اشیا کدام است؟
لطفا به این پست رای دهید

مزایا و معایب اینترنت اشیا بر هیچ کس پوشیده نیست، اینترنت اشیا یک فناوری بسیار پیشرفته می باشد که از سال ۱۹۹۹ کار خود را شروع کرده است.اینترنت اشیا توسط کوین اشتون به بازار معرفی شده بود و سال های اولیه ی ورود خود زیاد سرو صدایی نداشته است.ولی امروزه از مهم ترین بخش زندگی مردم و اقتصاد کشورها می باشد.

تکنولوژی اینترنت اشیا دارای مزایای فراوانی برای بهبود کیفی زندگی بشریت هست ولی درکنار این مزایا با چالش های زیادی نیز روبه رو شده است.

اینترنت اشیا سبب شده است که چند دستگاه به یکدیگر وصل شودند و بتوانند از دنیای فیزیکی خود وارد دنیای اینترنتی نیز بشوند. در ادامه با مزایا و معایب اینترنت اشیا آشنا خواهید شد.

مزایا و معایب اینترنت اشیا

مزایا و معایب اینترنت اشیا

مزیت های اینترنت اشیا

اینترنت اشیا در صنعت های بسیار زیادی اثر مثبت داشته و سبب شده است که برخی صنایع یک شبه به پیشرفت های شگرفی دست پیدا کنند.یکی از مزیت های اینترنت اشیا در بخش سلامتی و پزشکی می باشد

کاربردهای مفید اینترنت اشیا را در زیر شرح می دهیم:

  1. پزشکان می توانند توسط دستگاه هایی از راه دور بیماران خود در بیمارستان را چک کنند و در صورت لزوم اقدامات پزشکی انجام دهند
  2. کاشت تراشه هایی برای درمان بیماری ها به وسیله تکنولوژی اینترنت اشیا امکان پذیر شده است
  3. درمان معلولیت برخی افراد با استفاده از کاشت تراشه های اینترنت اشیا
  4. استفاده از دستگاه هایی برای یافتن علائم حیاتی مانند فشار خون و قند خون به صورت دستی بوسیله ی سالمندان
  5. خاموش و روشن کردن روشنایی اتاق بیماران از راه دور

این مزیت ها در دیگر صنایع نیز وجود دارد. در صنعت حفظ محیط زیست نیز راه هایی برای از بین بردن آلودگی آب ها و حفظ زیستگاه ها حیوانات انجام شده اند.

امروزه بسیاری از آب دریاها و اقیانوس ها بوسیله آلاینده های کارخانه ها آلوده می شود که باعث بخطر افتادن جان آبزیان حتی انسان ها نیز شده است.با قرار دادن سنسورهایی در آب اقیانوس ها میتوانیم میزان آلاینده های موجود در آب را به صورت لحظه ای اندازه بگیریم و از بیشتر شدن میزان آلودگی جلوگیری کنیم.

در قسمت هایی از محیط زیست که خطر انقراض برخی حیوانات با ارزش وجود دارد برخی از شکارچیان به شکار این حیوانات می پردازند می توانیم با نصب دوربین های هوشمند مجهر به اینترنت اشیا نظارت کامل بر محیط زیست این حیوانات داشته باشیم و حافظ جان آن ها باشیم.

 

معایب اینترنت اشیا

به طور کلی اینترنت اشیا برای بهبود زندگی بر روی این سیاره خاکی به کمک انسان ها حیوانات و محیط زیست شتافته است.البته به غیر از مزیت های فراوان دارای چالش هایی نیز هست که باید با مدیریت صحیح این چالش ها و مشکلات را رفع کنیم:

به دلیل وصل شدن هزاران دستگاه به یکدیگر و اینترنت و ثبت میلیارد ها داده و اطلاعات کاربران مساله امنیت اینترنت اشیا یک مساله مورد بحث و نگرانی شهروندان است.

تصور کنید افراد از بانک و کارت بانکی استفاده می کنند که مجهز به اینترنت اشیا هست . این تجهیزات امکان دارد که به وسیله هکر ها هک شود. از دغدغه های مهم کاربران حفظ امنیت و اطلاعات و حریم شخصی هست که با نظارت و کنترل معماری دستگاه ها می توان از حریم خصوصی افراد محافظت کرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *