ساختار اینترنت اشیا

ساختار اینترنت اشیا به چه شکل است؟

ساختار اینترنت اشیا به چه شکل است؟
لطفا به این پست رای دهید

ساختار اینترنت اشیا در این مقاله به طور کامل بیان خواهد شد، در ابتدا به تعریف و مفهوم کلی اینترنت اشیا می پردازیم .واژه ی IOT خلاصه شده ی internet Of Things  به معنی اینترنت چیز ها یا هماه اینترنت اشیا می باشد.

اینترنت اشیا در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون کشف شده بود ولی متاسفانه تا همین سال های اخیر استفاده ی زیادی از این فناوری نمی شده است.ولی از سال های گذشته به صورت بسیار وسیع از این فناوری در زمینه ای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، نظامی به منظور بهبود و بهینه سازی انرژی و یا حتی نیروهای انسانی استفاده شده است.

 

ساختار اینترنت اشیا

ساختار اینترنت اشیا 1

به طور کلی اینترنت اشیا به سیستم هایی اطلاق می شود که دارای این فناوری می باشند و به وسیله آن به یکدیگر متصل می شوند.

این دستگاه های می توانند از طریق اتصال به اینترنت به یکدیگر متصل شوند و با یکدیگر و حتی با انسان ها ارتباط برقرار کنند. با یک مثال این توضیحات را ساده تر می کنیم:

به عنوان مثال خودروهای هوشمندی که مجهز به اینترنت اشیا هستند با اتصال به تلفن همراه هوشمند شما از طریق وای فای محل خودروی شما را به شما اطلاع می دهند،وضعیت موتور را به شما اطلاع دهند و تعاملات بسیاری در زمینه ی خودروی هوشمند با شما داشته باشند.همه این تعاملات از راه دور امکان پذیر هست.

 

ساختار و معماری IOT

ساختار اینترنت اشیا 2

برای اینکه ساختار اینترنت اشیا را بدانیم نیازمند اطلاعاتی از معماری آن هستیم.اما این سوال پیش می آید که معماری اینترنت اشیا مشابه معماری شبکه هست یا نه؟ معماری اینترنت اشیا از ۵ لایه تشکیل شده است ولی مشابه معماری شبکه نمی باشد.هر لایه از معماری اینترنت اشیا دارای عملکرد خاصی هست که در ادامه به آن می پردازیم:

ساختار اینترنت اشیا 3

  1. لایه ادراک
  2. لایه شبکه
  3. لایه میان افزار
  4. لایه اپلیکیشن
  5. لایه کسب و کار

 

لایه اولیه چه وظایفی دارد؟

لایه ی اول از مهترین لایه های ساختار اینترنت اشیا می باشد.این لایه اطلاعات را شناسایی وی کند و به جمع آوری آن ها می پردازد.این اطلاعات توسط سنسورهای موجود در دستگاه جمع آوری می شود.اسن سنسور های معروف(مانند RFID ،مادون قرمز و …) ساختار اینترنت اشیا در لایه حضور دارند .و اطلاعاتی شامل موقعیت مکانی ، میزان رطوبت ، سنسورهای حساس به حرکت یا آلاینده های آب و خاک و… هستند.

 

لایه دوم:لایه شبکه

وظایف این لایه به ۲ قسمت تقسیم می شود

وظایف بسیار مهمی مانند کنترل احراز هویت، انجام عملیات حساب داری بر عهده این بخش هست و همچنین وظیفه دارد تا اطلاعات را با امن ترین راه انتقال دهد تا از فاش شدن و هک شدن اطلاعات جلوگیری شود.و انتقال ها را از طریق مادون قرمز ،وای فای ، وایمکس ،کد آر کیو انجام می دهد.به ظور کلی لایه شبکه مسئول انتقال از لایه قبلی یعنی لایه ادرام به لایه بالاتر می باشد.

لایه سوم و خدمات محاسباتی

در این لایه محاسبات داده هایی که توسط لایه ادراک و حس گر ها جمع آوری شده بود را بر عهده دارد و می تواند این محاسبات به طور خودکار انجام دهد

اپلیکیشن ها وساختار لایه چهارم

اپلیکیشن های مخصوص اینترنت اشیا مانند اپلیکیشن های پدیریت سلامت هوشمند،خانه ی هوشمند و … در لایه چهارم قرار می گیرند.

لایه آخر

این لایه به عنوان لایه آخر مسئولیت تجزیه و تحلیل داده ها را بر عهده دارد.وخروجی را در قالب اشکال مختلف به ما می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *