چشم‌انداز اینترنت اشیا چیست؟

چشم انداز اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

چشم انداز اینترنت اشیا (IOT) چیست؟
لطفا به این پست رای دهید

چشم انداز اینترنت اشیا با نام IOT از فناوری های پا به عرصه گذاشته می باشد. تولید کنندگان بسیاری در این زمینه فعالیت دارند. از شرکت های آمازون گرفته تا سامسونگ ،بوش، ای بی و دیگر شرکت ها .طبق گزارش شرکت های تولید کننده پلت فرم های هوشمند تا سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ میلیارد دستگاه هوشمند وارد بازار خانگی می شوند.اگر چه صنعت مدرن را نیز دست دارد و سالیانه هدود چند تیلیارد دلار از سود تولید تجهیزات اینترنت به تولید کنندگان می رسد.

ولی همانطور که می دانید این تکنولوژی که اتوماسیون خانگی یا خانه متصل (Connected Home) گفته می شود در زمینه های بسیار زیادی دارای چالش هستند.ولی باید دید در آینده اینترنت اشیا به کجا می رسد؟آینده ی روشنی دارد یا نه؟ آیا همچنا ن به رشد صعودی خود ادامه می دهد؟

 

چشم انداز اینترنت اشیا در سال های آینده و چالش های آن

چشم انداز اینترنت اشیا 1

طبق تحقیقات انجام شده گزارش شده است که طی سال های آینده میلادی بازار تولید کنندگان همچنان سیر صعودی داشته باشند و بسیاری از نو آوران و خلاقان از این بازار سود ببرند. همانطور که هر کاری علاوه بر مزایا معایبی نیز دارد.یکی از چالش های بزرگ اینترنت اشیا امنیت و حریم خصوصی آن است.

امنیت و حریم خصوصی در همه خطوط تولید پلت فرم ها و حسگر های اینترنت اشیا مساله ای چالش برانگیز هست .علاوه بر آن ممکن است این فناوری با مشکلاتی فراتر از آن دست به گریبان شود.نگرانی ها هم چنان ادامه دارد. مجهز شدن همه مردم و اشیا به فناوری IOT و اتصال آن ها به یکدیگر مسلما دارای مشکلات اجتماعی نیز می شود.پس مدیران و مسئولان جوامع باید علاوه بر نفع بردن با برنامه ریزی های دقیق نسبت به این مشکلات تدابیری بیاندیشند.

 

با مجهز شدن به محصولات IOT ممکن است چه مشکلاتی پیش بیاید؟

چندی پیش یکی از شرکت های تولید کننده تجهیزات اینترنت اشیا تعطیلی خود را اعلام کرد.پس در نظر داشته باشید که با خرید این وسایل هوشمند شرکت سازنده دستگاه شما بسته می شود و دیگر به روز رسانی نمی شود.شاید ساده به نظر برسد ولی ممکن است مشکلات زیادی برای شما، خانه شما و یا شرکت شما به وجود بیاید.

یکی دیگر از نگرانی های مصرف کنندگان تجهیزات اینترنت اشیا بروز رسانی نشدن دستگاه آن هاست. ممکن است شرکت ها از بروز رسانی تجهیزات هوشمند شما سر باز بزنند بنابر این هم دیگر کارایی لازم را ندارد و هم امنیت آن نزول پیدا می کند. زیرا محصولات قدیمی نسبت به پروتکل های جدید امنیت کمتری دارند و هک کردن آن ها ساده تر هست.

 

چشم انداز اینترنت اشیا تا سال ۲۰۲۵

چشم انداز اینترنت اشیا تا سال 2025

تحقیقات به عمل آمده از شرکت های بزرگ تولید کننده اینترنت اشیا حاکی از این است که تعداد دستگاه های IOT حس گرهای موجود در تجهیزات به طور وسیعی افزایش پیدا خواهند کرد و همه ما به صورت یک شبکه به یکدیگر متصل می شویم.و همه دستگاه های متصل به هم زندگی مارا احاطه خواهند کرد.هدف مهم اینترنت اشیا سهولت و بهینه سازی انرژی و زندگی افراد هست که اگر می خواهیم به سمت های خوبی هدایت شویم باید نسبت به چالش های این تکنولوژی اطلاعات بیشتری کسب کنیم و امنیت خود را افزایش دهیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *