فناوری های اینترنت اشیا (IOT) کدام است؟

فناوری های اینترنت اشیا (IOT) کدام است؟
لطفا به این پست رای دهید

فناوری های اینترنت اشیا با استفاده از فضای ابری که حجم زیادی از اطلاعات داده ها را در خود جای داده است همه اشیایی که بتوان شناسه منحصر به فرد خود را داشته باشند به یکدیگر متصل می کند.اینترنت اشیا بر شبکه های موجود و طراحی معماری اثر می گذارد. اینترنت اشیا دارای فناوری های خاص و منحصر به فردی هست که در ادامه به توضیح می پردازیم.

انواع فناوری های اینترنت اشیا

انواع فناوری های اینترنت اشیا

دریافت و تحلیل داده ها

در پلت فرم های متنوعی از تجهیزات اینترنت اشیا این وظیفه را دارند که داده ها را دریافت کنند و پس از تجزیه و تحلیل رفتار ها یک رفتار مثبت کارآمد را به مشتری تحویل دهند.فرض کنید که یک سیستم فروشگاهی در صدد جذب کاربران بیشتر هست .حسگر های موجود در تجهیزات اینترنت اشیا رفتارهای متفاوت مشتریان را دریافت می کند و با تجزیه و تحلیل و یافتن یک الگوی رفتاری مناسب سبب تکرار آن الگوی رفتاری می شود و نیاز های مشتریان را به خوبی رفع می کند.

 

استفاده از شبکه های کوتاه برد

همواره شبکه های بی سیم در تجهیزات اینترنت اشیا وظیفه رفع نیاز های تحهیزات از جمله طول عمر باطری ،محدوده تحت پوشش،پهنای باند ،تراکم ، کم شدن هزینه هاو.. را دارد.تا ۸ سال آینده شبکه هایی با برد های کوتاه در نظر گرفته می شود.این شبکه های کوتاه برد دارای مصرف توان کم هستند.

 

اینترنت اشیا و امنیت

فناوری های اینترنت اشیا

فناوری های اینترنت اشیا علاوه بر مزیت های زیاد دارای چالش های زیادی می باشد که مهم ترین آنها چالش امنیت است.بنابراین همه سازمان هایی که از این فناوری استفاده می کنند باید امنیت کاربران خود را با به بروز رسانی و رمز گزاری و احراز هویت حفظ کنند.برخی نگرانی های جدیدی وجود دارد که با هک کردن سبب تخلیه باطری ها می شود.و باید با برنامه ریزی های جدید در برابر این چالش ها مقاومت کنند.

 

پلت فرم های مدیریت دستگاه های مجهز به اینترنت اشیا

یکی از فناوری های اینترنت اشیا مدیریت کردن میلیون ها دستگاهی هست که به یکدیگر متصل شده اند.این فناوری یک فناوری بسیار هوشمند هست که نیازمند ابزارهایی است که بر عمر مفید اشیا را کنترل کند .مشکلات سیستم عامل ها را اشکال زدایی کنند و عمر فیزیکی دستگاه را افزایش دهند.

 

فناوری پردازنده های اینترنت اشیا

پردازنده هایی که در اینترنت اشیا بکار گرفته می شوند باید دارای سرعت بالایی باشندو حتی توانایی رمز گذاری نیز به دلیل امنیت بیشتر داشته باشند.چندین سوال برای انتخاب پردازنده ها پیش می آید:

آیا از سیستم عامل پشتیبانی می کنند؟چه اندازه پیشرفته هستند؟آیا برای بروز رسانی سیستم مناسب هستند؟چقدر انرژی مصرف می کنند؟سرعت پردازنده ها چقدر است؟

 

فناوری پردازش جریان رویداد ها چیست؟

اپلیکیشن های اینترنت اشیا همواره تعداد زیادی داده را به صورت بی درنگ تولید می کنند.این داده ها نیازمند تجزیه و تحلیل سریع نیز می باشند.می توان گفت به طور معمول چندین هزار جریان رویدادی تولید می شود.به همین دلیل از بستر های محاسباتی استفاده می شود.که به این بستر ها محاسبات جریان توزیع شده می گویند.این بستر ها این قابلیت را دارن که کسری از ثانیه چندین جریان رویدادی را پردازش کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *