نقش اینترنت اشیا در پزشکی

اینترنت اشیا در پزشکی چه نقشی دارد؟

اینترنت اشیا در پزشکی چه نقشی دارد؟
لطفا به این پست رای دهید

اینترنت اشیا در پزشکی نقشی بسیار پر رنگ و قوی دارد، یکی از مزیت های به عرصه آمدن اینترنت اشیا استفاده از آن در پزشکی و سلامت بیماران است.این مساله هم برای پزشکان و هم برای بیماران چه بیماران عادی چه معلولین و بیماران داراری بیماری مزمن بسیار سودمند بوده است.

در زمینه ی پزشکی به طور کلی از اینترنت اشیا در دستگاه های هوشمند فشار خون،قند خون ،ضربان ساز های مصنیوعی برنامه های تناسب اندام ، سمعک ها ، ویا سیستم مراقبت از راه دور بیماران و همه تجیهیزات پزشکی برای ارتقای کیفی بیماران استفاده می شود.اپلیکیشن هایی جود دارد که با وجود نبودن دکتر در بیمارستان از راه دور نیز می تواند مراقبت های لازم را برای بیمار خود داشته باشد. در ادامه این مقاله به بررسی نقش اینترنت اشیا در پزشکی می پردازیم.

 

چه افرادی می توانند از اینترنت اشیا در پزشکی استفاده کنند؟

نقش اینترنت اشیا در پزشکی 1

افراد معمولی و استفاده های عمومی:عموما این استفاده کننده ها بیماری خاصی نداشته و فقط میخواهند علایم حیاتیشان بررسی شود.مانند پیرمردان و پیرزنان و یا خانم های باردار

ورزشکاران:

ورزشکاران به ۲ دسته تقسیم می شوند. ورزشکارانی که به طور معمول به تناسب اندام خود اهمیت می دهند.و از دستگاه های موجود در ورزشگاه ها استفاده می کنند با استفاده از تلفتن هوشمند خود که مجهز به حسگر هست و اتصال همه دستگاه ها به یکدیگر همه فعالیت های فیزیکی خود را دریافت میکنند.

ورزشکاران ورزش تخصصی و یا ورزشکاران ورزش های سنگین:می توانند با استفاده از اینترنت اشیا و اتصال همه تجهیزات به یکدیگر و شبکه ی مرکزی به وسیله مربی خود حرکات و همزمان سلامتی عضلانی آنها بررسی شود.یا اگر به بیماری خاصی مبتلا هست هنگام ورزش علایم حیاتی ورزشکار بررسی شود تا از حملات ناگهانی جلوگیری شود.

بیماران بیماری های خاص و اینترنت اشیا

استفاده از اینترنت اشیا و هوشمند سازی در تجهیزات تخصصی پزشکی بدلیل کاهش هزینه ها و بالا رفتن کیفی روند بهبودی تمایل بیماران برای استفاده از این تجهیزات بیشتر شده است.یکی از کارهای اساسی که اینترنت اشیا در تجهیزات پزشکی می کند بررسی و اعلام علائم حیاتی و یا انجام آزمایشات بدون نمونه برداری هست.

خوشبختانه این پیشرفت ها کم کم به همه جایجهان حتی روستاها رسیده است.و همه افراد حامه از هوشند سازی تجهیزات پزشکی بهره می برند.

بهبود کیفی زندگی معلولین و بیماران دارای بیماری مزمن

با پیشرفت و هوشمند سازی تجهیزات پزشکی در زمینه زندگی معلولین نیز پیشرفت های شگرفی به عمل آمده است.به عنوان مثال ساخت ویلچر هایی که دارای حس گر می باشند و معلولین خود می توانند آن را کنترل کنند.و یا معلولانی که یک پا یا دست انجام داده اند می توانند به وسیله این تجهیزات هوشمند دارای یک پا یا یک دست مصنوعی بشوند و بنتوانند به طور معمول از آن ها استفاده بکنند و به زندگی عادی خود برسند.

همچنین با به کار گیری هوش مصنوعی و اینترنت اشیا قادر به انجام عمل هایی هستند که تا کنون قادر به انجام آن نبوده اند.

 

اینترنت اشیا در پزشکی و خدمات از راه دور

نقش اینترنت اشیا در پزشکی 2

از این طریق و با استفاده از برنامه هایی پزشکان قادر خواهند بود به بیمارانی که قدرت دسترسی به پزشک را ندارند در مورد بیماری های مختلف آموزش دهند و یا خدماتی مانند تشخیص بیماری و درمان از راه دور را انجام می دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *