اینترنت اشیا در ایران

اینترنت اشیا در ایران چه سهمی دارد؟

اینترنت اشیا در ایران چه سهمی دارد؟
لطفا به این پست رای دهید

اینترنت اشیا در ایران این روزها بسیار پررنگ تر از گذشته نقش آفرینی می کند. هم اکنون برخی از پروژه ها برای بکارگیری این فناوری در ایران توسط مرکز تحقیقات مخابرات ایران انجام شده است.

اینترنت اشیا از سال ۱۳۹۳ به منظور بالا بردن کیفیت زندگی مردم از لحاظ اقتصادی و همچنین استفاده از ابزار هایی برای حفظ محیط زیست در دستور کار قرار گرفت.

و قرار است تا سال ۱۴۰۴ به اهداف خود دست پیدا کند.البته بکارگیری از چنین فناوری هایی نیازمند برنامه ریزی ها بلند مدت و استفاده از نیروهای خبره و کسانی هست که لحظه به لحظه دانش خود را در این زمینه بیشتر کنند.زیرا همواره این فناوری در حال پیشرفت و رشد و نو آوری هست.

 

پیگیری روند کاری اینترنت اشیا در ایران

سهم اینترنت اشیا در ایران 1

برای پیشرفت روند کاری اینترنت اشیا و رسیدن به رشد بیشتر کار گروهی تشکیل شده که به این زمینه ها بپردازد.

مهدی روحانی نژاد که دبیر کارگروه اینترنت اشیا در ایران است اعلام داشته که از سال ۹۴ این کارگروه شکل گرفته و تا الان با ۲۰ شرکت در حوزه های مربوطه فعالیت داشته است.وی افزود تلاش ما بر این بوده که علاوه بر همکاری با این سازمان ها با بخش های دیگری نیز همکاری کنیم.

در ادامه گفت در بخش شرکت های ملی نفت و یا شرکت بزرگ و ملی گاز نیز سعی بر این است که از ابزار های هوشمند اینترنت اشیا استفاده شود.

مهدی روحانی نژاد اظهار داشت : با در دست داشتن بودجه ای به ارزش ۱۰ میلیارد تومان می توانیم کنتور های آب و برق و گاز را نیز به اینترنت اشیا مجهز کنیم و به وسیله ی هوشمند سازی آن هارا کنترل کنیم.همواره تلاش می کنیم که در بخش وسیع تری نیز از این فناوری استفاده کنیم.

 

سهم اینترنت اشیا در ایران

سهم اینترنت اشیا در ایران

به گفته ی مهدی روحانی زاده سهم اینترنت اشیا در حوزه اقتصادی و بازار حدود ۴۰ میلیارد دلار می باشد این مقدار تا ۵ سال آینده قابل رصد هست.

 

قانون گذاری اینترنت اشیا در ایران

سهم اینترنت اشیا در ایران 2

دبیر کارگروه اینترنت اشیا ایران به این موضوع اشاره کرد که باید قانون گذاری هایی هم در این حوزه داشته باشیم.این مه معنی این نیست که خلاقیت در این زمینه محدود شود بلکه به این دلیل است که شرکت ها برای سرما یه گذاری دچار ابهامات نشوند و فقط در قانون گذاری شفافیت ایجاد می کنیم.

 

سرمایه گذاری در ایران در بخش اینترنت اشیا چگونه است

مهدی روحانی زاده در ادامه ی صحبت های خود اعلام کرد که بازاری به وسعت ۴۰ میلیون دلار باید برای اینترنت اشیا تصور کنیم که الان سرمایه گذاری های انجام شده تنها یک چهارم مبلغ اصلی می باشد و فقط می توانیم طرح را در حد آزمایشات پیش ببریم.او همچنان در ادامه صحبت های خود تصریح کرد بحث نداشتن بودجه یکی از عوامل مهم نداشتن پیشرفت در زمینه ی اینترنت اشیا هست عامل دیگر نداشتن اطلاعات کافی و درک نامناسب مدیران راجع به این تکنولوژی می باشد.

بحث اینترنت اشیا یکی از موضوعاتی است که تلاش زیاد و همچنین تصمیمات بزرگ از سوی مدیران ذیربط را می طلبد امیدواریم در آینده ای نه چندان دور مدیرانی شایسته به درک این موضوع پی ببرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *