کاربرد های عملی اینترنت اشیا

کاربرد های عملی اینترنت اشیا

کاربرد های عملی اینترنت اشیا
لطفا به این پست رای دهید

کاربرد های عملی اینترنت اشیا با وجود گستردگی زیاد اینترنت اشیا و استفاده روز افزون از آن شاید برای بعضی ها هنوز به درستی بیان نشده باشد. اینترنت اشیا یا IOT به معنی اینترنت چیز ها است.دستگاه هایی که قادر هستند با اتصال به اینترنت به یکدیگر متصل شوند و با یکدیگر و با انسان ها در تعامل باشند. در ادامه با کاربرد های عملی اینترنت اشیا آشنا خواهید شد.

 

ماهیت بنیادی اینترنت اشیا چگونه است؟

باید گفت که ماهیت بنیادی اینترنت اشیا هوشمند سازی همه وسایل چه وسایل خانگی چه در زمینه های اقتصادی فرهنگی و حتی نظامی می باشد و هدف آن بهبود سطح کیفی زندگی مردم و همچنین صرفه جویی در زمان، انرژی و نیروی انسانی می باشد.

 

کاربرد های عملی اینترنت اشیا

کاربرد های عملی اینترنت اشیا 1

این اشیا به صورت شبکه های بی سیم به هم متصل می شوند و شامل هر چیزی که بتوان به آن یک شناسه ی منحصر به فرد داد، اطلاق می شوند که شامل خودروها، وسایل خانگی مثل سیستم برقی و روشنایی، یخچال هوشمند، سیستم سرمایشی و گرماشی، وسایل سلامت و پزشکی و .. می باشند که تعداد این اشیا تا چند سال آینده به ۶۰ میلیارد دستگاه هم می رسد. در زیر چند مورد از کاربرد های عملی اینترنت اشیا را می بینیم:

 

تجهیزات پزشکی

تجهیزات و دستگاه هایی مثل دستگاه فشار خون و یا قند خون که فشار و قند بیماران را به طور لحظه ای ثبت می کند،دستگاه هایی برای بهبود کیفی زندگی معلولین یا افراد با بیماری مزمن و تسهیل زندگی آن ها.

 

وسایل خانگی هوشمند

کاربرد های عملی اینترنت اشیا 2

وسایل خانگی هوشمند مثل روشنایی هوشمندی که با توجه به نور محیط نور خود را به صورت اتوماتیک تنظیم می کنید و باعث صرفه جویی و بهینه سازی انرژی می شود.

 

سیستم حمل و نقل هوشمند

بار ترافیکی را کم کرده و باعث می شوند تردد خودروها در سطح شهر روان شوند.

 

سیستم آبیاری و کود دهی هوشمند

کاربرد های عملی اینترنت اشیا 3

این سیستم با توجه به میزان رطوبت خاک مقدار آب لازم برای گیاهان را فراهم می کند و همواره به صورت لحظه ای میزان مواد مورد نیاز گیاه را از خاک اندازه می گیرد و بدون هیچ هدر رفتی آن ها را اضافه می کند.

 

خودروهای هوشمند

خودروهایی که مجهز به اینترنت اشیا باشند با استفاده از این فناوری همواره محل خود را به همراه تصویر به کاربر گزارش می دهند.به طور هوشمند مقدار سوخت و مواد مورد نیاز موتور خودرو را چک کرده و گزارش می دهند.

 

فروشگاه های خرید هوشمند

کاربرد های عملی اینترنت اشیا 4

در این فروشگاه ها بر اساس پروتکل های مقایسه ای و ذخیره سازی خرید های قبلی کاربر و سنجش موارد محصولات مورد نیاز را در اختیار کاربران قرار می دهد.

 

هواپیماهای هوشمند

هواپیماهایی که با بررسی شرایط جوی مناسب و با وارد کردن مقصد خود به سمت مقصد پرواز کرده و هرگونه مشکلی که هواپیما دارد را گزارش می کند. حالا حتما  این سوال در ذهنتان وجود دارد که چرا همه چی باید هوشمند باشد؟ دلایل زیادی وجود دارد که بهینه سازی مصرف انرژی و حتی استفاده ی مناسب از آبیاری و صرفه جویی در آب چقدر به نفع مرد یک جامعه هست و جامعه ای که در حال رفتن به سوی خشکسالی هست کمک میکند. حتی با هوشمند سازی آب های مصرفی و یا آب های استفاده شده می شود از این آب ها برای آبیاری گیاهان استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *