هدف اینترنت اشیا

هدف اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

هدف اینترنت اشیا (IOT) چیست؟
۳ (۶۰%) ۷ رایs

هدف اینترنت اشیا در این مقاله برای شما به طور کامل شرح داده خواهد شد، احتمالا امروزه اینترنت اشیا یا IOT به گوشتان زیاد خورده ولی نمی دانید که معنی آن و یا کاربرد ها و یا اهداف آن چیست. ما در این مجال تا حد امکان به پرسش های احتمالی شما پاسخ دهیم. در ادامه با هدف اینترنت اشیا آشنا خواهید شد.

 

 

معنای لغوی اینترنت اشیا

واژه  IOT خلاصه شده ی internet Of Things به معنی اینترنت چیز ها یا همان اینترنت اشیا می باشد.حتما برایتان سوالی ایجاد می شود که اینترنت اشیا اصلا چه معنی دارد و در زندگی شما چه تاثیری دارد؟ آیا از این فناوری تا کنیون استفاده کرده اید بدون آنکه اسم آن را بدانید یا نه؟ باید گفت که چه خواسته یا ناخواسته این فناوری در زندگی تک تک ماها نفوذ پیدا کرده و در همه ی جنبه های زندگی ماها وجود دارد.

 

اهمیت و هدف اینترنت اشیا

اهمیت و هدف اینترنت اشیا

اینترنت اشیا در واقع مجموعه دستگاه هایی می باشند که به فناوری IOT مجهز هستند و از طریق اتصال به اینترنت به یکدیگر اتصال پیدا می کنند.

اینترنت اشیا به همه دستگاه های مورد استفاده شما نیز تعمیم پیدا می کند.حتی وسیله هایی که در داخل خانه از آنها استفاده می کنید.به مثال زیر توجه کنید تا برای شما حل این مساله راحت تر باشد:

فرض کنید که سیستم برقی شما مجهز به اینترنت اشیا باشد و همه چیز را به صورت هوشمند به شما اطلاع دهد. می تواند با بررسی وضعیت روز یا شب خودش نیز بدون دخالت انسان میزان روشنایی را کم یا زیاد کند. و یا در صورت روشن ماندن یک لامپ اضافی به صورت هوشمند به شما اطلاع دهد و یا میزان نور محیط را در صورت آسیب دیدن به چشمانتان کم یا زیاد کند.

 

استفاده از اینترنت اشیا و بهینه سازی مصرف انرژی

هدف اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد استفاده از اینترنت اشیا به طور مثال و خیلی جزیی در وسایل خانگی باعث هوشمند سازی و کمتر شدن و بهینه سازی مصرف انرژی می شود.

حتی در زمینه های گرمایشی و سرمایشی یک محیط اگر سیستم ها مجهز به اینترنت اشیا شوند به طور هوشمند و بدون دخالت مستقیم انسان میزان گرما و یا سرمای محیط را تنظیم می کنند و می توان از هدر رفت انرژی بسیار زیاد جلوگیری کرد.

 

تعمیم استفاده از اینترنت اشیا از وسایل خانگی به تاسیسات بزرگ

همانطور که وسایل خانگی هر فرد و زندگی فردی جزیی از یک اجتماع بزرگتر در سطح شهر و کشورها می باشد.می توان این فناوری را نیز در سطح گسترده تری تعمیم داد.اگر در کارخانه ها و تاسیسات بزرگ از این فناوری نیز استفاده کنیم در سطح وسیع تری بهینه سازی و صرفه جویی در زمان و انرژی اتفاق می افتد و کمک به رشد اقتصادی جوامع می کند.

حتی سیستم های نظامی هم از این فناوری بی بهره نمانده اند و با استفاده از اینترنت اشیا توانسته اند در زمینه ی نیروهای هوایی، زمینی و حتی دریایی با استفاده از شبکه های ارتباطی به اطلاعات قوی تری دست پیدا کنند و با مجهز ساختن نیروهای خود به تلفن های هوشمند تجاری به بهینه سازی این نیروها کمک کنند . به وسیله ی این تلفن ها می توانند سرگروهبان ها از وضعیت سلامتی سرباز خود اطمینان حاصل کند و برنامه ریزی های دقیق تری انجام دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *