تکنولوژی اینترنت اشیا

تکنولوژی اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

تکنولوژی اینترنت اشیا (IOT) چیست؟
لطفا به این پست رای دهید

تکنولوژی اینترنت اشیا یا Iot خلاصه شده ی internet Of Things  به معنی اینترنت چیز ها یا همان اینترنت اشیا می باشد.حتما برایتان سوالی ایجاد می شود که تکنولوژی اینترنت اشیا اصلا چه معنی دارد و در زندگی شما چه تاثیری دارد؟ آیا از این فناوری تاکنون استفاده کرده اید بدون آنکه اسم آن را بدانید یا نه؟

باید گفت که چه خواسته یا ناخواسته این فناوری در زندگی تک تک ماها نفوذ پیدا کرده و در همه ی جنبه های زندگی ماها وجود دارد.

 

اینترنت اشیا در چه سالی تولید شد؟

اینترنت اشیا در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون کشف شده بود ولی متاسفانه تا همین سال های اخیر استفاده ی زیادی از این فناوری نمی شده است.از همین سال های گذشته به صورت بسیار وسیع از این فناوری در زمینه ای اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، نظامی به منظور بهبود و بهینه سازی انرژی و یا حتی نیروهای انسانی استفاده شده است.

 

مفهوم تکنولوژی اینترنت اشیا

تکنولوژی اینترنت اشیا 1

در ادامه مفهوم کلی تکنولوژی اینترنت اشیا را برای شما توضیح می دهیم تا اگر ابهامی در ذهنتان بود رفع شود پس با ما همراه باشید.

به طور کلی اینترنت اشیا به سیستم هایی اطلاق می شود که دارای این فناوری می باشند و به یکدیگر متصل هستند.

این دستگاه های می توانند از طریق اتصال به اینترنت به یکدیگر متصل شوند و با یکدیگر و حتی با انسان ها ارتباط برقرار کنند.این یک پیشرفت عظیم است که همه زمینه های زندگی افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

با یک مثال این توضیحات را ساده تر می کنیم:

به عنوان مثال خودروهای هوشمندی که مجهز به اینترنت اشیا هستند می توانند محل خودروی شما را به شما اطلاع دهند میزان سرعت شما را بسنجند وضعیت موتور را به شما اطلاع دهند و تعاملات بسیاری در زمینه ی خودروی هوشمند با شما داشته باشند. همه این تعاملات از راه دور امکان پذیر هست و فقط با اتصال به اینترنت اشیا امکان پذیر می باشد.

این مثال را می شود به همه وسایل و سیستم های در حال استفاده ی شما را تعمیم داد مانند یخچال های هوشمند ،خانه های هوشمند و همه ی سیستم هایی که قادر به اتصال به اینترنت اشیا می باشند.

 

شی در اینترنت اشیا به چه چیزی گفته می شود؟

در اینترنت اشیا اشیا هر چیزی می توانند باشند به عنوان مثال میتواند یک انسان باشد و یا یک حیوان یا چندین حیوان و یا هرچیزی که بتوان یک شناسه منحصر به فرد نسبت داد.در اینترنت اشیا سیستم مجهز به تجهیزات حساب رسی و یا محاسباتی و تجهیزات مکانیکی انسان ها و یا حیواناتی که بتوان انتقال داده هارا انجام داد.لازم به ذکر است که این تعامل بدون نیاز دخالت انسان با انسان ها و یا انسان ها با کامپیوتر هستند.

 

چگونه می توان با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا برای انتقال داده ها در زمان و هزینه صرفه جویی کرد؟

همه ی داده ی اینترنتی به وسیله انسان وارد اینترنت می شود که نیاز مند وقت و نیروی انسانی زیادی می باشد. در نتیجه با توجه به این تحقیقات در میابیم که انسان ها برای ثبت اطلاعات خوب عمل نمی کنند. بنابراین با مجهز کردن کامپیوتر ها به اینترنت اشیا یعنی کامپیوترهایی که از همه چیز اطلاع داشته باشند.و همه ی اطلاعات را بدون دخالت انسان ها جمع آوری کنند می تواند کمک زیادی در زمینه ی صرفه جویی در زمان و هزینه ها داشته باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *