اینترنت اشیا و چالش فرهنگی

اینترنت اشیا و چالش فرهنگی

اینترنت اشیا و چالش فرهنگی
لطفا به این پست رای دهید

چالش فرهنگی امروزه در فناوری جدید در اینترنت اشیا در حال گسترش هست. این فناوری با رشد بسیار بالایی در همه ی زمینه ها حتی در سیستم های خیلی شخصی افراد حتی خود شما نیز نفوذ پیدا کرده است و همه ی انسان ها به نوعی با این فناوری در حال کار هستند.

این سیستم فناوری با وجود بهینه سازی در بسیاری از زمینه ها حتی در زمینه های نظامی، اقتصادی، فرهنگی و بهبود کارایی افراد و افزایش بازدهی در همه ی زمینه دارای چالش های زیادی می باشد.

یکی از این چالش ها امنیت شخصی افراد هست که امکان هک شدن و تجاوز به حریم خصوصی آن ها وجود دارد و امری غیر قابل انکار است.حتی با وجود وضع قوانین بسیار از سوی دولت آمریکا همچنان هکر ها در صدد هک کردن اطلاعات افراد هستند.

 

Internet of Things  یا اینترنت اشیا

چالش فرهنگی 1

اینترنت اشیا یا همان اینترنت چیزها شامل ذستگاه هایی می شود که مجهز به فناوری اینترنت اشیا می باشند و در حال تبادل اطلاعات با یکدیگر هستند . این شبکه های شبکه های وسیعی از اطلاعات کاربران خود می باشند . و همچنین در زمینه ی فناوری های سیاسی و یا اقتصادی برای بهبود وضع زندگی مردم و همچنین ارتباط سالم بین کشورها استفاده می شود.

Thing یا چیز ها شامل هرچیزی می شود مانند وسایل خانگی، خودروها و سیستم حمل و نقل ، ابزار آلات پزشکی برای تامین سلامتی افراد، وسیله های ساختمانی وسیله های نظامی و یا حتی ورزشی و….

همانطور که گفته شد این فناوری علاوه بر منفعت های زیاد دارای چالش های مهم و زیادی هم هست .یکی از آنها چالش فرهنگی می باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

 

چالش فرهنگی اینترنت اشیا

چالش فرهنگی 2

گسترش این فناوری برای کشورهای در حال رشد، این تردید را به وجود می آورد که سران کشور ها و افراد سرشناسی که برای این فناوری به کار گیری می شوند دارای مطالعات زیادی در این زمینه ها باشند و با برنامه ریزی های دقیق نسبت به این فناوری در آینده ای نه چندان دور دچار بحران غیر قابل کنترلی نشوند.

 

اینترنت اشیا از لحاظ چالش فرهنگی چگونه افراد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

لازم به ذکر هست که تا کنون هیچ کشوری مسئولیت کامل این فناوری را بر عهده نگرفته است.این در حالی است که این فناوری به طور روز افزون در حال تاثیر گذاشتن بر همه ی جنبه های زندگی افراد هست.چه از لحاظ اقتصادی ،سیاسی و یا فرهنگی. بسیاری از سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ بر روی این فناوری سرمایه گذاری نیز کرده اند و برای پیشبرد هداف خود از این فناوری استفاده می کنند.

امروزه همه وسیله های موجود در هر خانه ای را می توان هوشمند کرد. وسیله های مانند ماشین لباس شویی ، ماشین ظرف شویی، سیستم روشنایی و هر چیز دیگری را می شود به فناوری اینترنت اشیا مجهز کرد و همه ی آنها را به یک پردازشگر اصلی وصل کرد و از لحاظ بهینه سازی مصرف انرژی به بالاترین بازدهی رساند.

همه سران دولتی باید با برنامه ریزی درست نسبت به پیشرفت و اثر گذاری این فناوری باید اقدامات لازم را انجام دهند تا از ضررهای احتمالی جلوگیری کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *