امنیت در اینترنت اشیا

امنیت در اینترنت اشیا

امنیت در اینترنت اشیا
لطفا به این پست رای دهید

امنیت در اینترنت اشیا یکی از موضوعات بسیار مهم زندگی حال و آینده ما می باشد.اینترنت اشیا یا internet of things  یکی از فناوری های نو ظهوری است که در زندگی بسیاری از افراد جایگاه ویژه ای دارد.

امنیت در اینترنت اشیا در دستگاه هایی که قابلیت تجهیز شدن به این فناوری را داشته باشند وجود دارد. همه دستگاه های مجهز به این فناوری با اتصال به اینترنت و وصل شدن به شبکه های بزرگتر قابلیت های زیادی را به منظور بهینه سازی وقت و انرژی فراهم میکند.

 

امنیت در اینترنت اشیا چگونه است؟

با اینکه این فناوری دارای مزایای بسیار زیادی هست.دارای ریسک هایی هست که زندگی افرادی که در حال استفاده از این دستگاه ها هستند را به خطر بندازد. هکر ها هم با توجه به پیشرفت در زمینه این فناوری خود را پرورش داده و همواره در پی هک کردن اطلاعات افراد هستند. در واقع این فناوری هم از این قضیه مستثنی نیست.

 

از چه طریقی امکان هک شدن وجود دارد؟

متاسفانه مواردی گزارش شده که دوربین های مدار بسته به دلیل نداشتن امنیت کافی از لحاظ سیستمی به راحتی هک شدند و به حریم خصوصی افراد تجاوز شده و سو استفاده هایی از فیلم و عکس افراد در فضاهای مجازی شده است. یا دیده شده که اطلاعات محرمانه سازمان های مختلف از طریق اینترنت اشیا هک شده و از آنها سودجویی شده است.

 

چگونه از هک شدن جلوگیری کینم؟

امنیت در اینترنت اشیا 3

تا جایی که امکان دارد از اشیای به روز استفاده کنید. زیرا دستگاه های قدیمی از امنیت کمتری برخوردار هستند و ممکن است با پیشرفت روز افزون اینترنت اشیا و یافتن راه های جدید هکر ها دارای پروتکل های امنیتی قدیمی باشند و راحت تر هک شوند. ولی تولید کنندگان دستگاه ها جدید موظف هستند پروتکل های قدیمی را به روز رسانی کنند تا از امنیت بیشتری برخوردار باشند.

 

راهکار

هنگام خرید هر اشیایی که دارای اینترنت اشیا هست ابتدا رمز عبور خود را تغییر دهید. همچنین هر دوره رمز عبور وای فای خود را تغییر دهید.

 

اینترنت اشیا و چالش امنیت

امنیت در اینترنت اشیا 2

به دلیل اینکه اینترنت اشیا شبکه ای بسیار گسترده هست و میلیون ها اشیا قرار است به آن متصل شوند و با هم سرو کار داشته باشند.دارای یک معماری پیچیده هست که باعث می شود امنیت یکی از چالش های بزرگ اینترنت اشیا باشد.

حفاظت اطلاعات در اینترنت اشیا یکی از چالش های پر از ریسک این فناوری هست. که برای برخی از موسسه ها بسیار حائز اهمیت بوده حتی از این فناوری استفاده نمی کنند. مانند بخش نظامی بدلیل لو رفتن اطلاعات نظامی و قبول نکردن این ریسک از استفاده از این فناوری سرباز می زنند. اگر چه ممکن است که نگرانی زیادی در مورد هک شدن دستگاه های شخصی وجود نداشته باشد. ولی همچنان باید به یاد داشت که در صورت ارتباط چند دستگاه با هم احتمال هک شدن دستگاه های شخصی شما وجود خواهد داشت.

 

اینترنت اشیا و جعل هویت

امنیت در اینترنت اشیا 1

یکی دیگر از مخاطرات اینترنت اشیا جعل هویت و یا گرفتن اطلاعات شخصی شما و جعل هویت شما می باشد. حتی ممکن است اقدام به کلاهبرداری از شما و تهدیدات روحی و فیزیکی هم انجام پذیرد.پس از دستگاه هایی استفاده کنید که دارای امنیت بالا باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *