برنامه ریزی شهری

برنامه ریزی شهری و تاریخچه شهر هوشمند

برنامه ریزی شهری و تاریخچه شهر هوشمند
لطفا به این پست رای دهید

برنامه ریزی شهری برای مدت قبل بوده است، اما آیا می دانستید که بسیاری از اصول برنامه ریزی شهری ما به یونان باستان بر می گردد؟ تقریبا هر شهر بزرگ در سراسر جهان می تواند طراحی، عملکرد و زیبایی را به نسل های برنامه ریزان شهرنشین انتقال دهد. معماران، شهرسازان و متخصصان برای توسعه شهرهایی که به عنوان مرکز تجارت پررونق عمل می کنند، با همکاری زیرساخت های لازم برای حمایت از جمعیت کار می کنند، در حالی که پارک ها و فضای سبز وسیعی را در اختیار دارند.

بلوار های وسیع پاریس، سیستم شبکه اقتباس واشنگتن دی سی، پارک های سانفرانسیسکو، جلوه های ساختمان های دولتی در لندن و باغ های سبز که امروزه در منهتن قرار دارند، همه می توانند به این پیشگامان برنامه ریزی شهری نسبت داده شوند. با توجه به نیازهای فرهنگی و اجتماعی، نظریه ها و شیوه های طراحی شهری سازگار شده اند. امروزه، تمرکز بر روی ایجاد پاکسازی شهرها و مناطق شهری است که محیط زندگی سالم و محیط کاری پاک را برای همه ایجاد می کند. در طی هزاران سال، برنامه ریزان شهری که در زیر برجسته شده اند، از تجارب یکدیگر آموخته اند، در حالی که با تمهیدات لازم برای رشد جمعیت، نگرانی و چالش های زیست محیطی و نیازهای روزافزون زیرساخت های پایدار، بیشتر شده اند.

 

برنامه ریزی شهری در اولین شهرها

اولین برنامه ریز شهر» Hippodamus Miletus

Hippodamus Miletus، معمار یونان، ریاضیدان، فیلسوف و هواشناس، همچنین به عنوان اولین برنامه ریز یونان شهر و “پدر” برنامه ریزی شهری شناخته شده است. پس از قرن ها جنگ، ویرانی و اشغال میهن، نیاز به بازسازی شهرها و مناطق اطراف آن بسیار زیاد بود. چشم انداز او براساس تقسیم شهرها به مناطق برای استفاده عمومی، خصوصی و .. بود.

میلتس مسئول طراحی سیستم برنامه ریزی شبکه شهر شده است. بلوارهای گسترده ای که در زوایای راست و مرکز شهر تقاطع دارند، می تواند به طور مستقیم به چشم انداز و ساختاری که در بازسازی شهرهای یونان باستان انجام شده است، مستقیما پیوند بخورد.

 

جیپور» اولین شهر برنامه ریزی شده در هند است

دانشمند انگلیسی، معمار و ریاضیدان، سر کریستوفر رن، با طراحی بسیاری از نشانه ها در سراسر لندن اعتبار یافت. پس از آتشفشان بزرگ لندن در سال ۱۶۶۶، رن ۵۱ کلیسا جدید، از جمله معماری عالی کلیسای سنت پل را طراحی کرد. در همان زمان، یک قاره دورتر، مهارجا سواجی جی سینگ II، اولین شهر برنامه ریزی شده در هند را طراحی کرد. چشم انداز سینگ برای جیپور در توسعه یک مرکز تجاری مدرن بر اساس اصول و شیوه های معماری ودیک قدیم شناخته شد. این اصول، هماهنگی کیهانی را از طریق جهت گیری ساختمان ها، ابعاد و دیگر ملزومات برنامه ریزی شهری پشتیبانی می کنند.

 

آسمان خراش ها و شهر زیبا » از D.C به چندیگار

برنامه ریزی شهری

سیستم شبکه اقتباس شده واشنگتن دی سی توسط پری چارلز انفانت، از برنامه ریزان شهر جورج واشنگتن طراحی شده است. یک قرن بعد Frederick Law Olmsted Jr معماری منظر را به خط مقدم برنامه ریزی شهری آورد و برای توسعه سرویس پارک ملی تلاش کرد. برخی از اولین آسمان خراش ها در دنیا توسط دانیل برنه hem طراحی و ساخته شده اند، زیرا او برنامه های شهری برای کلیولند، سان فرانسیسکو، واشنگتن دی سی و شیکاگو را توسعه داده است. هارلند Bartholemew اولین برنامه ریز شهری تمام وقت در ایالات متحده بود و در Newark نیوجرسی و سنت لوئیس میسوری و بیش از ۵۰۰ شهر دیگر در ایالات متحده کار می کرد.

سر ایبنزر هوارد اقدامات باغ شهری در لندن انگلستان را انجام داد که ملک های مسکونی، پارک ها، مغازه ها و دیگر ساختمان های تجاری را که توسط زمین های کشاورزی محصور شده بودند، در کتابی تحت عنوان کتاب “باغ های باغ فردا” توضیح داده شده است. در پاریس، فرانسه، بارون جورجز یوجین هاسمان، گسترش خیابان های پاریس را به منظور کاهش حمل و نقل انجام داد.

چارلز ادوارد جینر، همچنین به عنوان لو کوربوزیه شناخته می شد، یکی از معماران برجسته، برنامه ریزان شهری و نقاش بود که مسئول طراحی چندیگر، هند بود که طرح “شهر زیبا” را شامل می شد. اصول او براساس افزودن فضاهای سبز و باغها، حتی در محیط شهری سازه های چند سطحی مطرح شده بود. لوکوربوزیه در بازاندیشی و طراحی اصول معماری مدرن بود که به مبارزه با مسائل مربوط به مسکن شهری نامناسب برای چندیگرها و فراتر از آن، که بر طراحی شهری و برنامه ریزی شهری در سراسر جهان تأثیر می گذارد، نقش مهمی داشت.

 

چالش های جدید در قرن بیست و یکم

از پیشگامان برنامه ریزی شهری، می توانیم یاد بگیریم که چگونه بهترین راه ها برای طراحی شهرهای امروز و آینده کارآمد است. ما می توانیم چشم انداز خود را ارتقا دهیم. البته، ۱۰۰۰، ۵۰۰ یا حتی ۲۰۰ سال پیش، این ذهنهای درخشان میتوانستند پیش بینی کنند که تغییراتی که جهان با ظهور اتومبیلها، هواپیماها، قطارها و دیگر فناوریها مواجه خواهد شد، چگونه است.

در حالیکه این برنامه ریزان شهرهایی را برای زمان، فضا و فرهنگ خود کار کرده اند، برنامه ریزان شهری امروز با ایجاد شهرها برای گسترش جمعیت تلاش می کنند.

همانند تمرکز Hippodamus در تقسیم فضا، امروز برنامه ریزی مخلوط کردن استاندارد برای انعطاف پذیری، کارایی و عملکرد است. جایی که شبکه اقتباس L’Enfant برای جمعیتی با واگنهای مورد استفاده در اتومبیل طراحی شده بود، ما هنوز هم می توانیم از رویای خود برای ایجاد شهرک ها الهام بگیریم.

پس از رهبری این برنامه ریزان، نسل امروز با توسعه جوامع پایدار مواجه است. توسعه زیرساخت های زیربنایی برای مدیریت آب، استفاده از انرژی، کاهش ترافیک، طراحی ساختمان سبز و مدیریت گازهای گلخانه ای مضر تنها برخی از دینامیک های منطقه ای امروز است. همانطور که جمعیت شهروندان ما همچنان افزایش می یابد، نیاز به جوامع محلی نیز قابل افزایش است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *