شناخت 10 شهر هوشمند برتر

شناخت ۱۰ شهر هوشمند برتر

شناخت ۱۰ شهر هوشمند برتر
لطفا به این پست رای دهید

شهر هوشمند برتر شهری است که شامل تمامی الزامات و امکانات و تسهیلات شهری ممکن باشد، لازم به ذکر است که بوید کوهن در مجله Fastco، اولین رتبه بندی مربوط به ۱۰ شهر هوشمند برتر جهان را بر اساس معیارهایی همچون نوآوری و ثبات منتشر کرد که بسیار شگفت آور بود  زیرا پایتخت اتریش رتبه اول این فهرست را به خود اختصاص داده است.

کوهن، پس از تحقیق و پژوهش گسترده در سال گذشته، بر نوآوری شهر هوشمند برتر در سراسر جهان متمرکز شد، او ابتدا رتبه جهانی را برای شهرهای هوشمند به دست آورد. با توجه به پیچیدگی کوهن، نوآوری و ثبات در میان مهمترین معیارهای تعیین شهر هوشمند است. استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای مدیریت بهینه منابع یکی دیگر از عوامل مهم در این رتبه بندی است.

اصطلاح “شهر هوشمند” کمی مبهم است. بعضی از مردم به عنوان یک شهر که از فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ارائه خدمات عمومی به شهروندان استفاده می کنند، اشاره می کنند و برخی دیگر معتقدند که شهر هوشمند از فناوری اطلاعات و همه چیز مرتبط با آن استفاده می کند. آنها می توانند از منابع هوشمند و کارآمد استفاده کنند و بنابراین می توانند هزینه استفاده از انرژی را کاهش دهند، خدمات را بهبود بخشیده، کیفیت زندگی را رونق بخشند و میزان آلودگی محیط زیست را کاهش دهند، البته این ها همه به دلیل استفاده از تحقیق و توسعه و کاهش مصرف سوخت کربن است. در ادامه لیست ۱۰ شهر هوشمند برتر در جهان را مشاهده خواهید کرد.

 

۱۰ شهر هوشمند برتر

وین

شهر هوشمند برتر

انتخاب وین به عنوان شهر هوشمند برتر در جهان کمی باور نکردنی است، زیرا نام این شهر در شهر های هوشمند به طور معمول ذکر نشده است. با این حال، وین تنها شهری در جهان است که به طور کامل تمام معیارهای شهر هوشمند نظیر بهره مندی کامل از فناوری سبز، کیفیت بالای زندگی و ارائه خدمات دولت الکترونیک را برآورده کرده است. و انتظار می رود با اجرای برنامه هایی شامل نقشه راه ۲۰۲۰ و چشم انداز انرژی هوشمند ۲۰۵۰ نام وین به عنوان یکی از برترین شهرهای هوشمند جهان تا سال ۲۰۵۰ حفظ گردد.

 

تورنتو

تورنتو دارای بالاترین امتیاز شهر هوشمند برتر در آمریکای شمالی است. همچنین بالاترین امتیاز را در فهرست بهترین شهرها در جهان به دست آورد و سرعت پیشرفت آن در زمینه های مختلف فناوری جهان مشهور است.

مرکز آی بی ام مرکزی در شهر که به نام Business Analytics Solutions شناخته می شود، مهم ترین راه حل برای توسعه یک شهر مجازی و از بین بردن موانع مورد بررسی قرار گرفته است.

نام تورنتو نیز در منطقه کلینتون متروپولیتن ۴۰ است، به عبارت دیگر، وابستگی آن به کربن و سوخت های فسیلی بسیار کم است. بخش خصوصی نیز در توسعه مجازی تورنتو فعال بوده است و در مرکز استراتژیک هوشمند کمیته تورنتو برای دسترسی به خدمات عمومی به ساکنین شهرهای و روستاها به طور یکسان راه اندازی شده است. تورنتو به طور خاص راه اندازی شده است، که دولت ۱۰۰٪ خدمات خود را به آن ارائه می دهد.

 

پاریس

شهر هوشمند برتر 1

با توجه به معماری پایدار برای شهرهای هوشمند، پاریس دارای بالاترین رتبه در اروپا است. پاریس دارای تعدادی از زمینه های برجسته، از جمله سومین شهر بزرگ در زمینه کارآفرینی فناوری مدرن، اولین شهر سبز اروپا و یازدهمین شهر جهان در ارائه خدمات دولتی الکترونیکی است.

Paris بخاطر خدمات گسترده ورزشی بر پایه شهرت اجتماعی اش شناخته شده است و ماه گذشته، شهردار پاریس،طرح Autolib، ارائه داده است، که به ساکنان مجازی شهر امکان می دهد از خدمات دنیای ورزشی در دنیای واقعی بهره مند شوند. در این پروژه، ۲۵۰ ایستگاه برای اجاره تجهیزات ورزشی، از جمله دوچرخه، توسط شهروندان با استفاده از هویت مجازی در شهر هوشمند راه اندازی شده است.

 

نیویورک

نیویورک امتیاز بیشتری نسبت به شهرهای هوشمند دیگر داشته و رتبه ۴۷ در بالاترین کیفیت زندگی در جهان را به خود اختصاص داده است. استان نیویورک با مشارکت با IBM در سال ۲۰۰۹ شروع به کار کرد، در نتیجه مرکز تجارت آنالیز را برای ارائه خدمات جامع شهر هوشمند در اختیار دارد. این مرکز برای پاسخگویی به نیازهای فزاینده و پیچیده شهروندان بر اساس محیط های مجازی تنظیم شده است و استان نیویورک قادر به ارائه خدمات عمومی به شهروندان است.

به استثنای شهروندان، تمامی مراکز عمومی و خصوصی در نیویورک می توانند از این طریق کسب و کار خود را انجام دهند و البته عموم مردم می توانند خدمات خود را در این محیط قرار دهند. این به افزایش قابل توجهی در بازپرداخت مالیات بر سیستم دولتی منجر شد و دفتر نیویورک پیش بینی کرد که ۱۰۰ میلیون دلار به درآمد خود در پنج سال آینده افزوده خواهد شد.

 

لندن

شهر هوشمند برتر 2

امتیاز پایتخت بریتانیا برای ارائه خدمات گسترده مجازی در مناطق مختلف بسیار بالا است. لندن از طریق طراحی سیستم های پایدار به نفع نوآوری های تکنولوژیکی از شهرت خاصی برخوردار است و البته، سازماندهی سیستم حمل و نقل عمومی از طریق استفاده از خدمات مجازی شهری نیز توانسته است اعتبار آن را افزایش دهد.

شهرداری لندن اخیرا اعلام کرد که همکاری گسترده ای با O2 آغاز شده است که بزرگترین ارائه کننده اینترنت Wi-Fi در اروپا است.

 

توکیو

شهر هوشمند برتر 3

توکیو برای اولین بار در فهرست شهرهای هوشمند جهان رتبه اول آسیا را دارد، رتبه ۲۲ در رتبه بندی شهرها در جهان و رتبه ۱۵ در فهرست دیجیتالی ترین شهرهای جهان.

شهرداری توکیو سال گذشته یک برنامه جدید را راه اندازی کرد که برای مناطق حومه و ناحیه پر فراز و نشیب راه اندازی شد. شهرداری این مرکز مجازی، در همکاری با پاناسونیک، توکیو گاز و دیگر شرکت های بزرگ، شرایطی را برای مردم مناطق دور افتاده راه اندازی کرده است که از طریق آنها می توانند از خدمات شهروندی دولتی بهره مند شوند.

علاوه بر ارائه خدمات الکترونیکی و مجازی، شهر هوشمند توکیو، تعدادی از پروژه های دیگر، از جمله پانل های خورشیدی در خانه، باتری های هوشمند برای انرژی در خانه، ابزارهای کاهش مصرف انرژی در خانه و استفاده عمومی از لوازم خانه های هوشمند و شبکه ها را فراهم آورد.

 

برلین

برلین نیز در این زمینه توجه زیادی را به خود جلب کرده است، و متخصصین آن را چهاردهمین شهر نوآورانه جهان، هشتمین شهر سبز اروپایی و هفدهمین شهر با توجه به کیفیت زندگی نامیده اند.

برلین، با همکاری شرکت های BMW، Vattenfall و غیره، در حال گسترش استفاده از اتومبیل های هوشمند با انتشار گازهای گلخانهای بوده و شهر هوشمند توانست همه واقعیت های برلین را محقق کند.

 

کپنهاگ

شهر هوشمند برتر 4

این شهر دارای بالاترین کیفیت زندگی در منطقه اسکاندیناوی است و همچنین به عنوان سبزترین شهر در اروپا نامگذاری شده است. شرکت زیمنس بنیانگذار شهر هوشمند کپنهاگ است و در همکاری با این شرکت، شهرداری کپنهاگ انعطاف پذیر ترین شرایط زندگی را برای شهروندان جهان فراهم کرده است.

دلیل به دست آوردن این عنوان بسیار ساده است، زیرا کپنهاگ یک سازمان پایدار برای بهره وری دائمی از نوآوری های تکنولوژیکی دارد و پیش بینی می کند که تا سال ۲۰۲۵، بر اساس ارائه خدمات خود بر اساس شهر هوشمند، ۴۰ درصد مردم از دوچرخه استفاده کنند و با مصرف روزانه آنها از دوچرخه به عبارت دیگر مقدار دی اکسید کربن تولید شده صفر می شود.

 

هنگ کنگ

این منطقه همچنین در زمینه های مختلف، از جمله سومین شهر بزرگ جهان برای ارائه خدمات عظیم دولت الکترونیک، موفق بوده است.

از لحاظ کیفیت زندگی، هنگ کنگ در هفتادمین رتبه جهانی قرار دارد و با راه اندازی یک فضای مجازی مبتنی بر شهر هوشمند برتر، توانسته است رضایت مردم را افزایش دهد.

اکنون همه فرودگاههای هنگ کنگ با سیستم RFID مجهزاند، کشاورزی به شیوه ای هوشمندانه انجام می شود، همه شهروندان کارت شناسایی هوشمند دارند. برای همه هنگ کنگی ها، هویت مجازی تعریف شده و تمام خدمات عمومی شامل حمل و نقل، کتابخانه ها، ادارات خدمات، خرید و حتی مکان های پارکینگ بر اساس شهر مجازی است.

 

بارسلون

شهر هوشمند برتر 4

از آنجایی که شهر بارسلون بر کاهش ضایعات کربن و کاهش آلودگی شهری متمرکز شده است، در جمع ۱۰ شهر هوشمند برتر جهان وارد شده است. این بار بارسلون بر استفاده از پانل های خورشیدی تاکید دارد و شهروندان می توانند از آن در خانه های خود با حداقل هزینه بهره ببرند.

در شهر بارسلون، طراحی LIVE EV پیشنهاد شده است که در آن همه چیزهایی که در بارسلون حقیقی است، به شهروندان در شهر هوشمند بر اساس فضای اینترنتی ارائه شده است و برای ارائه خدمات بهتر، مشارکت گسترده ای با شرکت های اروپا و اتحادیه اروپا صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که دیگر شهرهای بزرگ جهان، از جمله آمستردام، ملبورن، سیاتل، سائو پائولو، استکهلم، ونکوور، و … خدمات هوشمندانه گسترده ای را برای شهروندان خود فراهم می کنند، و پیش بینی شده است که سرمايه گذاري بلندمدت شهرهاي هوشمند بيش از ۴۰ ميليارد دلار خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *