تفاوت سمینار و کنفرانس و سمپوزیوم

تفاوت سمینار، کنفرانس و سمپوزیوم

تفاوت سمینار، کنفرانس و سمپوزیوم
لطفا به این پست رای دهید

سمینار ها و کنفرانس ها و همچنین سمپوزیوم ها هر یک اصول و قواعد خاصی در پی دارد که در ادامه به آن می پردازیم، کنفرانس ها و همایش های علمی در سطوح مختلف در سطح منطقه ای، ملی، بین المللی و دانشجویی برگزار می شود. برای اینکه کنفرانسی در هر یک از مقوله های برتر قرار داده شود، باید یک ویژگی خاص داشته باشد.

از دیدگاه کلی می توان گفت که کنگره یک جمع بندی رسمی از کارشناسان و افراد با تجربه است که در آن یک طرح جدید علم، نتایج تحقیقات و پژوهش ها در مورد موضوع علمی خاص بصورت ارائه یک مقاله، سخنرانی و پوستر برگزار خواهد شد و نتایج و دستاوردهای این کنفرانس به طور عمومی و رسمی منتشر خواهد شد. کنگره دارای سخنرانان متعدد است و از یک تا پنج سال به طور مداوم تکرار می شود. مدت زمان کنگره معمولا دو روز یا بیشتر است. برای هر کنگره ضروری است کمیته تخصصی تشکیل دهند.

از لحاظ نامگذاری، چندین کلمه از جمله کنفرانس، همایش، سمپوزیوم، گردهمایی، کنگره، سمینار استفاده می شود که از لحاظ فنی و عملی در ایران تفاوتی میان این ها وجود ندارد و هیچ فرقی در این عناوین نیست و تعریف دقیق این کلمات موجود نیست. بنابراین، از نظر برگزاری صریحا میتوان گفت که بین انتخاب کلمات و عبارات تفاوتی وجود ندارد و استفاده از عنوان کنگره نمایانگر بیشتر یا کمتر یا بالاتر از سطح اعتبار نیست. در بخش مرجع، تمامی اظهارات فوق برای اشاره به جمعی علمی و پژوهشی استفاده می شود.

 

سمینار ، کنفرانس و سمپوزیوم

سمینار

سمینار (گردهمایی) : جلسات و گردهمایی با هدف نوآوری های علمی، تبادل تجربیات و به روز رسانی اطلاعات به منظور انتقال و حل مشکلات حرفه ای شرکت کنندگان. سمینارها عبارتند از سخنرانی ها، بحث های پانل و جلسات پرسش و پاسخ، و بیش از یک روز طول می کشد. معمولا دو تا سه روز است.

ارائه (کنفرانس): جلسات تشکیل شده برای ایجاد شور و بحث در یک زمینه خاص، که در آن مردم نظرات خود را در مورد مسائل مهم از طریق جلسات سخنرانی، سوال و پاسخ و گزارش مورد علاقه (گزارش موردی) ارائه می دهند. این جلسات را می توان در یک روز یا یک جلسه دوره ای تشکیل داد. اگر این جلسات به صورت دوره ای برگزار می شود، به عنوان کنفرانس های دوره ای نامیده می شود.

جلسه (سمپوزیوم): برای آموزش مسائل تخصصی و علمی در یک موضوع خاص، یک سخنرانی، یک کار گروهی، بحث و ارائه مقاله برگزار می شود. در سمپوزیوم، هر سخنران در مورد جنبه خاصی از موضوع بحث می کند. مخاطبان سمپوزیوم کارشناسان و افراد متخصص هستند. مدت سمپوزیوم معمولا یک روز است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *