پیش بینی زلزله توسط IOT

اینترنت اشیا و پیش بینی زلزله

اینترنت اشیا و پیش بینی زلزله
لطفا به این پست رای دهید

پیش بینی زلزله از جمله مسائلی است که بشر هنوز در تشخیص و پیش بینی آن عاجز مانده است، هر سال ۷۰ تا ۷۵ زلزله در سراسر جهان در یک منطقه جمعیتی رخ می دهد که با شدت زیاد تخریب رخ می دهد و سبب مرگ هزاران نفر می گردد. طبق آمار موجود، به طور متوسط هر ۱۰ سال یک زلزله با قدرتی بیش از ۷ و هر سال ۱٫۳ زلزله با بزرگی ۶ تا ۷ و ۱۰ زلزله با شدت ۵ تا ۶ در ایران روی داده  شده است. در ایران عدم رعایت اصول مقاوم سازی در برابر زلزله، به ویژه در احداث روستاها، باعث شده که زمین لرزه های با بزرگی متوسط هم تلفات عظیم و زیان های مالی زیادی داشته باشد.

آیا زمین لرزه ها می توانند پیش بینی شوند؟ بسیاری از متخصصان لرزه نگاری احتمالا جواب خواهند داد: نه. بعضی از دانشمندان عموما ایمان خود را در پیش بینی زلزله از دست داده اند. آنها بر این باورند که زمین لرزه ها عملا قابل پیش بینی نیست. واقعیت این است که زلزله بدون هشدار قبلی اتفاق می افتد و بنابراین یکی از بلایای طبیعی دلخراش است، اما اگر ممکن بود به ساکنین منطقه چند ثانیه قبل از حادثه هشدار داده شود و اقدامات ایمنی اتوماتیک را انجام دهند، از خسارت ناشی از این پدیده طبیعی بسیار کاسته می گردد؛ در همین زمان، بهره برداری از تجهیزات خطرناک در کارخانه ها متوقف شده و ساکنان شهر پناهگاه مناسب را پیدا می کنند. در ادامه نحوه پیش بینی زلزله توسط اینترنت چیزها خدمتتان ارائه می گردد.

 

پیش بینی زلزله توسط IOT

پیش بینی زلزله توسط IOT

سوال اساسی این است که آیا IOT یا اینترنت اشیا می تواند به پیش بینی زلزله کمک کند؟ واقعیت این است که وقتی به شهر فکر می کنیم، مجموعه ای از ساختمان ها، پل ها، کابل های زیرزمینی، خطوط آب و فاضلاب، ترافیک، کیفیت هوا و غیره توجه  ما را جلب می کند؛ واضح است که تمام این بخش ها در ارتباط با یکدیگر هستند و هنگامی فرایندهای پیشگیری و بازیابی را با موفقیت مدیریت کنید که این تعاملات را بتوانید درک کنید.

یک ایده مهم در پیش بینی زلزله این است که گسل ها می توانند هشدار های ظریف، اما قابل تشخیص را قبل از تکان دادن زمین ارسال کنند. دانشمندان تعدادی از سیگنال های هشدار دهنده از جمله رفتار حیوانات، تغییرات سطح آب و الگوهای جریان الکتریکی در زمین را به دست آورده اند. اگر دستگاه های IOT با سنسورهای چندگانه در ساختمان ها، پل ها، ایستگاه های اتوبوس، چاه های زیرزمینی، دریاچه ها، جاده ها، کوه ها و غیره نصب گردند، داده های گوناگون قابل دریافت و تجزیه می شوند؛ اگر چه این پیش بینی کامل نیست اما با کمک آن دانشمندان بهتر می دانند که زمین در آینده چه خواهد شد و شهرداری می تواند شهروندان را برای زلزله نهایی آماده سازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *