محیط‌ زیست هوشمند و مدیریت بحران

ارتباط شهر هوشمند با محیط زیست هوشمند

ارتباط شهر هوشمند با محیط زیست هوشمند
لطفا به این پست رای دهید

محیط زیست هوشمند از الزامات یک شهر هوشمند است،در هزاره سوم، فناوری اطلاعات تبدیل به بنیادی ترین جنبه توسعه و تحول در جهان شده است و دستاوردهای آن با زندگی روزمره شهروندان سازگار است و با آن رفاه، آسایش و آرامش مردم بسیار زیاد است. بنابراین، نقش کلیدی فناوری اطلاعات و ارتباطات جدید در حوزه های اقتصادی و اجتماعی نمی تواند نادیده گرفته شود.

رشد کل جمعیت و تراکم آن در شهرهای پرجمعیت در سراسر جهان بر چشم اندازهای زندگی اکثر انسان ها تاثیر می گذارد. شهرهای امروز، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، به طور فزاینده ای در معرض بحران های فاجعه بار هستند. زلزله، فرسایش، فقر، آسیب زیست محیطی، فقدان خدمات شهری، فقدان زیرساخت های موجود، عدم دسترسی به زمین و پناهگاه و در یک جمله، تلفات طبیعی و انسانی، از جمله بحران ها در این شهرها است.

در این زمینه، “شهر هوشمند” از راه حل های نوآورانه “اینترنت اشیا” برای حل بسیاری از مشکلات شهرهای مدرن استفاده می کند. در حقیقت، شهرهای هوشمند دیگر از ذهن آیندگان دور نیستند. با گسترش مفهوم اینترنت، اشیا و تأثیر آن بر خدمات شهری، امروز شاهد ظهور شهرهای هوشمند هستیم.

 

محیط زیست هوشمند و مدیریت بحران

محیط زیست هوشمند

یکی از برجسته ترین حوزه های شهر هوشمند و اینترنت اشیا که ارتباط نزدیک با مدیریت بحران و مقاوم سازی در برابر بلایای طبیعی است، “محیط زیست هوشمند” است. امروزه اتصال اشیا به شبکه های کامپیوتری و اینترنت به سرعت در حال افزایش است و انسان ها با جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از سنسورهای مختلف از این موارد برای مدیریت مناسب وضعیت موجود و منابع موجود، در حال استفاده هستند و بر اساس این تحلیل ها، تصمیم گیری می شود.

در یک شهر هوشمند، اطلاعات توسط حسگرها (Sensors) جمع آوری می شود و از طریق تبادل و به اشتراک گذاری این اطلاعات، می توان پیچیدگی شهر را در یک نگاه مدیریت کرد. امروزه، به لطف پیشرفت در سنسورهای ارتباطات مخابراتی، امکان استفاده از آنها به طور وسیع و ارزان از مناطق مختلف شهری و غیر شهری ممکن است. بدیهی است، با جلوگیری از وقوع حوادث کوچک محیط زیست، می توان از وقوع بسیاری از بلایای طبیعی جلوگیری کرد و به طور عمده تلفات و آسیب های زیادی که شهروندان و طبیعت ایجاد می کنند را کاهش داد.

به طور کلی، سیستم های هوشمند در محیط را می توان به سه گروه طبقه بندی کرد:

  • سیستم های نظارت بر کیفیت و بهداشت هوا، آب و خاک (داخل و خارج از شهر، کارخانه ها و غیره)
  • سیستم های تشخیص زودهنگام برای فرسایش، زلزله، طوفان، آتش سوزی جنگل و …
  • سیستم های نظارت از انواع گونه های حیوانی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *