شهرهای هوشمند و قابل زندگی در آینده

شهرهای هوشمند و قابل زندگی در آینده
لطفا به این پست رای دهید

شهرهای هوشمند و قابل زندگی در آینده، مسئله ای غیرممکن نیست و این امید وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور با تعداد کثیری از شهرهای هوشمند در جهان مواجه شویم. با نگاهی به خدمات سنتی ارائه شده به شهروندان توسط سازمان های دولتی و بخش خصوصی، متوجه می شویم که روند انجام این خدمات به طور مستقل از خدمات سازمان های دیگر طراحی شده است و شهروندان باید به طور جداگانه به هر یک از این سازمان ها و ادارات جهت دریافت هر سرویس مراجعه کنند، در حالی که در کشورهای دیگر این روند به سرعت در حال رشد است. در ادامه به معرفی یکی از بهترین شهرهای هوشمند و قابل زندگی جهان از لحاظ سیستم مدیریت هوشمند می پردازیم.

 

شهرهای هوشمند و قابل زندگی در آینده

استرالیا صاحب بهترین شهرهای هوشمند و قابل زندگی

شهرهای هوشمند و قابل زندگی در آینده 1

مردم در شهرهای استرالیا تغییرات سریع را تجربه می کنند؛ امروزه بیشتر از گذشته در شهرها زندگی می کنند، در حالی که کارشناسان نیز در مورد نیاز به تغییر شهر خود به مکان هایی که می توانند در آینده با آمادگی بیشتری برای مقابله با تغییرات آینده شان صحبت کنند هشدار داده اند. و اکنون نکته مهم این است که برای مقابله با رشد جمعیت، تکنولوژی جدید، تغییرات آب و هوایی و شرایط پایدار قبل از اینکه آنها در معرض دشواری و خطر قرار گیرند، چه کاری باید انجام شود؟

طبق گزارش ۲۰۱۵، موسسه تحقیقاتی اطلاعات اقتصاددانان (EITI) در رتبه بندی جهانی شهرهای مختلف از لحاظ توانایی برای زندگی، ملبورن در استرالیا، برای پنجمین سال متوالی به عنوان بهترین شهر در جهان انتخاب شده است، در حالی که شهر Idlith نیز در این گزارش سالانه جهانی رتبه پنجم، سیدنی و پرت نیز در رتبه نهم در جهان قرار دارند.

با توجه به تراکم جمعیت نسبتا کم، شهرهای استرالیا توانسته اند در گزارش سالانه برای رتبه بندی برتر جهان ظاهر شوند. اگر چه باید گفت که شهرهای نسبتا مدرن استرالیا نیز به سرعت در حال رشد هستند، این رشد سریع باعث ایجاد یک چالش جدید و زیست محیطی می شود.

پروفسور ادوارد برکلی، رئیس گروه در حال بررسی شهرهای آینده در مرکز مطالعات آمریکا در دانشگاه سیدنی است که معتقد است که شهرهای حاشیه ای یا دورافتاده در آینده جای خود را به ساختمان های بلند می دهند. استرالیا یک کشور با تمایل زیاد برای استفاده از ماشین است. پروفسور برکلی می گوید بسیاری از شهرهای استرالیا نیاز به بررسی نحوه استفاده از وسایل نقلیه خود دارند.

در حالی که تلپه، متخصص مشهور امور شهری استرالیا، معتقد است که مدل شهری متراکم، در واقع آینده ی این شهر را تعیین می کند. او، به عنوان مثال، شهر لایپزیگ در کشور آلمان را نام برد که، به گفته وی، در فاصله بسیار کم، مدارس، خدمات عمومی، مهد کودک و مغازه ها در دسترس می باشد، در حالی که پروفسور بلکلی از دانشگاه سیدنی معتقد است که شهرهای استرالیا نیز برخی از طرح های اروپایی را اجرا می کنند.

پروفسور برندان گلیسون مدیر موسسه جامعه مدنی در دانشگاه ملبورن می باشد که همچنین معتقد است که ما باید از وسایل شخصی برای رفت و آمد بکاهیم و به سمت انواع فعال تر مانند راه رفتن یا دوچرخه سواری حرکت کنیم. پروفسور گلیسین می گوید: بالاترین میزان انتشار گازهای گلخانه ای از سوخت و ساز حمل و نقل و مسکن تولید می شود. شورای شهر ملبورن قصد دارد تا منطق مرکزی شهر سبزتر از قبل باشد. شهردار ملبورن، لورد میررابرت دوئل می گوید ملبورن آماده مواجه با شرایط آب و هوایی است.

پروفسور Lesen، مدیر موسسه ملبورن برای جامعه پایدار در دانشگاه ملبورن، همچنین می گوید افزایش تعداد درخت در منطقه مرکزی شهر یکی از راه های قابل توجه برای کاهش چگالی و موج گرما است، اما، همانطور که او می گوید، نیاز به کار بیشتر در این زمینه است. او می گوید این تقریبا قطعی است که جمعیت استرالیا افزایش خواهد یافت. او می گوید که با ادامه افزایش جمعیت در استرالیا، انتظار می رود که جمعیت به ۴۰ میلیون نفر تا اواسط قرن حاضر برسد که طبق گزارش ۲۰۱۴ سازمان ملل ۹۳ درصد از استرالیا در سال ۲۰۱۵ در مناطق شهری زندگی می کنند.

امیدواریم در آینده ای نه چندان دور شاهد رشد و پیشرفت روز افزون کشور عزیزمان ایران در حیطه های مختلف شهری، توسعه پایدار، فناوری اطلاعات و در نتیجه هوشمند سازی باشیم…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *